Porady dla zdrowia


Życie z alergią - jaki materac wybrać

materac dla alergika

Alergia to problem wielu z nas. Objawy są często bardzo dokuczliwe i mogą skutecznie pozbawić komfortu i radości życia. Jak możemy sobie pomóc? Jaką profilaktykę warto stosować?

Każdego dnia nasz organizm narażony jest na szkodliwe działanie różnych czynników. Rosnące zanieczyszczenie środowiska, jak również powszechne stosowanie detergentów powodują, że nasz system immunologiczny nie zawsze jest w stanie dokonać właściwego rozpoznania i wrogo reaguje na różne substancje. Do najbardziej uczulających należą pyłki roślin, roztocza oraz składniki kosmetyków bądź pokarmów. Na skutki alergii najsilniej reagują błony śluzowe żołądka, skóra oraz drogi oddechowe. Niezależnie od rodzaju uczulenia, warto pamiętać o przestrzeganiu pewnych uniwersalnych zaleceń, takich jak np. minimalizowanie obecności roztoczy w najbliższym otoczeniu. Te niewidoczne drobnoustroje żyją w kurzu, a ich pożywienie to złuszczony, ludzki naskórek. Roztocza gromadzą się m.in. w zasłonach, dywanach, materacach, pościeli. Dlatego w oknach zamiast ciężkich zasłon lepiej zawiesić lekkie, higieniczne rolety, a wielki dywan zamienić na mały i łatwy do czyszczenia.


Przyjazny alergikom materiał

Uniwersalny materiał, bezpieczny dla wszystkich alergików na razie nie został wynaleziony, można jednak znaleźć tworzywa, które uczulają znacznie rzadziej, a jednocześnie posiadają cenne prozdrowotne właściwości. Przykładowo, wykonany z ekologicznych surowców materac pomoże pozbyć się dokuczliwych objawów alergii podczas snu.

Powszechnie uważa się, że wszystkie naturalne materiały są odpowiednie dla alergików i mogą być bezpiecznie używane np. jako element garderoby lub wyposażenia sypialni. Jest to w dużym stopniu prawda. Jednak bywa i tak, że źródłem alergii może okazać się nawet lateks. Zdarza się to bardzo rzadko, zwykle wówczas, gdy osoby w swojej pracy zawodowej mają codzienny kontakt z lateksem. W takich przypadkach warto wybrać inny surowiec, przyjazny dla skóry wrażliwej. Przykładowo, bardzo komfortowy materac wykonany z tzw. "pianki termoelastycznej", można znaleźć w ofercie firmy Janpol. Antyalergiczna pianka ma wiele zalet: m.in. idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, gdyż reaguje zarówno na zmieniającą się temperaturę, jak i na ciężar. Do innych przyjaznych materiałów należy kokos. Z uwagi na swą naturalną strukturę włókno kokosowe jest przewiewne i zapewnia optymalne krążenie powietrza wewnątrz materaca. Pochłania wydzielany pot, jak również panującą w otoczeniu wilgoć.

Niewątpliwie pewne tworzywa uczulają znacznie rzadziej, a jednocześnie posiadają cenne właściwości zdrowotne. Warto więc zainwestować w komfortowy, wykonany z ekologicznych surowców materac. Pozwoli nam to cieszyć się zdrowym, pozbawionym dokuczliwych objawów alergii, snem.Opracowano na podstawie materiałów informacyjnych z Intro Media, Fabryki Materacy JANPOL


poradnik:

Szukaj u nas

PolecamyFAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.