Porady dla zdrowia


Nie daj się alergii

alergia na pyłki

Dla alergików wiosna to wyjątkowo trudny okres. W czasie intensywnego pylenia roślin, część uczulonych osób uskarża się na bardzo męczące dolegliwości. Na szczęście objawy alergii można zminimalizować. Aby móc w pełni cieszyć się ładną pogodą w nadchodzących miesiącach, należy się jednak odpowiednio przygotować.

Uczulenie na pyłki roślin dotyka co raz więcej osób w różnym wieku, szacuje się że może to być nawet 20 procent Polaków. Na zachorowanie szczególnie narażeni są pacjenci między 8 a 40 rokiem życia. Ciągły wzrost liczby alergików spowodowany jest między innymi zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Największe stężenie pyłków w powietrzu przypada na okres pomiędzy marcem a lipcem, a niektóre drzewa zaczynają pylić już w styczniu.

Choć w dalszym ciągu nie ma stuprocentowo skutecznej metody walki z alergiami, na rynku dostępnych jest wiele środków, które w znacznym stopniu pomagają ograniczać ich objawy. Należy jednak pamiętać, że część z nich powinniśmy zacząć przyjmować odpowiednio wcześniej, aby mieć gwarancję ich skuteczności.

Terapia farmakologiczna u alergików jest procesem bardzo złożonym i polega na stosowaniu leków należących do kilku grup. Najczęściej stosowane są preparaty przeciwhistaminowe, które chorzy powinni zażywać przez cały czas trwania objawów.

- Do tej pory zażywanie leków przeciwhistaminowych powodowało szereg działań niepożądanych takich jak senność, obniżenie sprawności psychofizycznej, suchość błony śluzowej jamy ustnej czy zaparcia. W przypadku leków nowej generacji praktycznie całkowicie udało się jednak wyeliminować te niedogodności. - tłumaczy Barbara Niebisz-Nowak, doradca ds. farmaceutycznych Mediq.

Drugą bardzo popularną grupą leków są kromony. Mają działanie przeciwzapalne i dodatkowo wpływają na stabilizację błon komórkowych mastocytów. Leki te można stosować donosowo i dospojówkowo.

- Kromony działają z opóźnieniem, pełną skuteczność osiągając dopiero po 3-4 tygodniach stosowania, dlatego po te preparaty warto sięgnąć przed pojawieniem się dolegliwości spowodowanych spodziewanym pyleniem. – wyjaśnia Niebisz-Nowak. - Leki z tej grupy alergicy powinni stosować także systematycznie kilka razy na dobę przez cały okres pylenia. - dodaje.

Trzecią grupę leków stanowią sterydy, mające silne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu gwarantują szybkie ustępowanie nawet bardzo uciążliwych i nasilonych objawów. Ze względu na stosowanie niewielkich dawek tych leków tylko lokalnie na śluzówkę, są one praktycznie pozbawione działań niepożądanych. Jednak tak jak w przypadku pozostałych leków należy je stosować pod kontrolą lekarza, który może także zalecić doraźne uzupełnienie terapii lekami obkurczającymi naczynia krwionośne.

Alergicy chcąc złagodzić objawy uczulenia oprócz terapii farmakologicznej powinni pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. W mediach regularnie pojawiają się komunikaty dla alergików z informacjami nt. stężenia pyłków, warto je śledzić aby być przygotowanym na ewentualne nasilenie objawów. Osoby uczulone powinny planować urlopy w okresach w których stężenie nie jest bardzo nasilone i wybierać miejsca, w których pylenie jest mniejsze. Na co dzień pomocne może być używanie odkurzaczy dla alergików, które skutecznie ograniczają ilość kurzu w pomieszczeniach oraz specjalnej pościeli z jonami srebra. W walce z roztoczami skuteczne jest również regularne wietrzenie pościeli na świeżym powietrzu.


źródło:
Monika Lampert,
m.lampert@madeinpr.pl
tel. +48 509 787 591


poradnik:

Szukaj u nas

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.