Porady dla zdrowia


AMD - podstępny złodziej wzroku

AMD

Z upływem lat organizm ludzki jest coraz częściej podatny na różnego rodzaju schorzenia i choroby. Wyjątkowo wrażliwym narządem są oczy. Do chorób, na które są one narażone, należy zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (z ang. AMD, czyli Age-related Macular Degeneration). Ta groźna choroba prowadzi do utraty prawidłowego widzenia centralnego, nierzadko występującej w obydwu oczach. Plamka jest miejscem w siatkówce oka o największej rozdzielczości widzenia. Uszkodzenie plamki prowadzi do pogorszenia ostrości wzroku do dali i bliży, ubytku w polu widzenia i problemów z postrzeganiem barw. Chorobą tą szczególnie zagrożeni są ludzie po 50 roku życia - wśród tych osób jest to najczęstsza przyczyna ciężkiej utraty widzenia, praktycznej ślepoty. Na skutek AMD wzrok traci od 1,2 do 30 procent populacji w wieku powyżej 50 lat w krajach rozwiniętych.

Tajemnicza choroba

Dokładne przyczyny powstawania AMD nie są jeszcze dokładnie znane. Według naukowców choroba powstaje na skutek mutacji kodu genetycznego, a więc zmian, które się w nim dokonują. Dochodzić może do tego spontanicznie bądź pod wpływem czynników zewnętrznych. Warto więc uważnie obserwować stan swoich oczu w miarę upływu lat.

Wśród pierwszych objawów AMD wymienić należy zniekształcanie i wykrzywianie widzenia linii prostych. W wyniku tego narastają trudności w czytaniu a ponadto pojawiają się zaburzenia w widzeniu centralnym, a więc tego, co znajduje się w środku obrazu – mówi dr n. med. Katarzyna Manyś-Kubacka z kliniki okulistycznej Lexummedica. W rezultacie dochodzi stopniowo do znacznego upośledzenia widzenia do dali i bliży.


Leczenie AMD

Współczesna medycyna nie dysponuje jeszcze lekarstwem umożliwiającym pełne wyleczenie AMD. Obecnie w naszym kraju zarejestrowany jest tylko jeden lek hamujący rozwój wysiękowej postaci tej choroby - jest nim Lucentis. Wysiękowa (mokra) postać AMD występuje co prawda rzadziej, jednak przebiega dużo szybciej i w ciągu kilku miesięcy może doprowadzić do utraty wzroku.

Lucentis stosowany jest we wszystkich postaciach wysiękowego AMD. Jego działanie oparte jest na blokowaniu czynnika stymulującego rozwój nieprawidłowych naczyń krwionośnych tworzących się pod plamką, które mogą powodować krwawienia. Preparat podawany jest we wstrzyknięciu do oka objętego procesem chorobowym. Niestety, zarówno ta, jak i inne nowoczesne metody, nie gwarantuje całkowitego powrotu do zdrowia.


Wczesne wykrywanie

W wielu przypadkach we wczesnym stadium choroba nie wpływa na jakość widzenia. Trudno jest wówczas o właściwą interwencję na czas. W związku z tym osobom po 50 roku życia zaleca się regularne kontrole u okulisty, zwłaszcza zaś wykonywanie badania dna oka, które dostarczy informacji o tym w jakiej kondycji sa oczy.

Dr n. med. Katarzyna Manyś-Kubacka: Badanie dna oka jest badaniem nieinwazyjnym, umożliwiającym ocenę stanu siatkówki, nerwu wzrokowego oraz naczyń. Dzięki niemu, często można rozpoznać AMD co daje szansę na podjęcie natychmiastowego leczenia w przypadku zdiagnozowania wczesnej, wysiękowej postaci zwyrodnienia a w efekcie uniknąć nieodwracalnych zmian w widzeniu.



Piotr Janus
dotPR
mobile: 00 48 516 033 199


Porozmawiaj o zdrowiu:

Szukaj u nas

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.