Porady dla zdrowia


Podróż samochodem - jak jeździć bezpiecznie?

pozycja kierowcy w czasie jazdy

Zmęczenie to jeden z głównych wrogów każdego kierowcy. Niestety, może dopaść w każdej chwili, zwłaszcza gdy do pokonania jest wiele kilometrów. Czy możemy sobie z nim poradzić? Jak najlepiej zadbać o dobre samopoczucie, by jak najdłużej móc koncentrować się na jeździe? Oto kilka wskazówek.

Kierowcy do podróży, zwłaszcza dłuższej, przygotowują się już kilka dni wcześniej - m.in. dbają o dobry wypoczynek, jedzą wysokokaloryczny, lecz lekkostrawny posiłek, ponadto oglądają prognozę pogody i sprawdzają stan techniczny auta. Wszystko po to, by w jak najlepszej formie dojechać do celu. Warto też pamiętać o innych ważnych czynnikach wpływających na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Odpowiednia temperatura

Gdy rozpoczynamy długą jazdę, zwróćmy uwagę na temperaturę w samochodzie. Nie powinna być zbyt wysoka, gdyż nadmiar ciepła w kabinie zadziała usypiająco. Średnia temperatura wynosić powinna od 20 do 22° C. Zbyt niska temperatura również nie jest wskazana. Pamiętajmy też, aby dla lepszej cyrkulacji powietrza uchylić okno lub szyberdach i wywietrzyć pojazd.

Czujność kierowcy

Co prawda za bezpieczne prowadzenie pojazdu odpowiada przede wszystkim kierowca, to jednak aktywny towarzysz podróży może być cennym wsparciem. Opowiadanie dowcipów i żartów, wspólne rozmowy, a czasem nawet śpiewanie mogą pomóc podtrzymać czujność kierowcy. Pasażer może także stanowić głos rozsądku m.in. egzekwując liczbę postojów, kontrolując czas jazdy. Ulubiona muzyka z pewnością poprawia koncentrację, gdy jednak jest słuchana zbyt głośno, w połączeniu z hałasem samochodu może prowadzić do rozdrażnienia i powodować dyskomfort jazdy.

Regularne postoje

Bardzo ważne dla poprawy komfortu jazdy są postoje. Warto pamiętać o sprawdzonej zasadzie – przynajmniej raz na 3 godziny jazdy należy zatrzymać się. Pamiętajmy, że nawet bardzo krótka przerwa na rozprostowanie kości ma pozytywny wpływ na samopoczucie kierowcy. Podczas takiej przerwy dobrze jest wykonać kilka prostych ćwiczeń, by poprawić krążenie krwi i dotlenić mózg. Gdy podróż trwa kilkanaście godzin, zalecana jest choćby krótka drzemka. Warto też zjeść posiłek lub wziąć prysznic, który oferuje coraz więcej stacji benzynowych oraz zajazdów.

Komfort jazdy

Przyczyną wielu dokuczliwych dolegliwości jest wymuszona pozycja w samochodzie. Powoduje długotrwały ucisk na zakończenia włókien nerwowych, skutkiem czego jest ból karku i kręgosłupa. Dobrze jest więc unieść nieco lusterko wsteczne, by podczas jazdy zachować pozycję wyprostowaną. Warto też zainteresować się różnymi dodatkowymi akcesoriami samochodowymi, takimi jak specjalne maty lub nakładki na fotel kierowcy. Te pożyteczne akcesoria redukują nacisk zarówno na siedzisku, jak i na oparciu. Dzięki regulowanej części podparcia kręgosłupa dopasowują się do pleców, poprawiając tym samym komfort jazdy. Niewątpliwie warto zwrócić na nie uwagę, aby zapewnić sobie lepszą podróż, szczególnie w czasie długich tras.


Źródło:
materiały prasowe Inplus PR/mn


Porozmawiaj o zdrowiu:

Szukaj u nas

PolecamyFAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.