Porady dla zdrowia


Bierne palenie - zabójca groźniejszy niż sądzono

dym z papierosa

Osoby niepalące lecz przewlekle narażone na wdychanie dymu tytoniowego, czyli osoby "palące biernie" są również narażone na ryzyko wystąpienia groźnych powikłań palenia tytoniu. Niewątpliwie, bierne palenie naraża na takie same skutki, jak palenie czynne. Według szacunków Amerykańskiej Agencji ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy (OSHA), co roku na świecie umiera około 200 000 osób w wyniku narażenia na bierne palenie w miejscu pracy. Bierne palenie zwiększa ryzyko rozwoju chorób spowodowanych przez substancje w nim zawarte, w tym nowotwory.

Bierne palenie i jego skutki

 Jak dowodzą badania, palenie bierne prowadzi do tych samych dolegliwości i zwiększenia ryzyka występowania tych samych chorób, jak w przypadku palenia czynnego. Wdychanie dymu tytoniowego przyczynia się do powstawania takich chorób jak m.in. astma oskrzelowa, miażdżyca, choroba naczyń układu nerwowego i naczyń obwodowych (choroba Buergera), choroba niedokrwienna serca, choroba wrzodowa i dyspepsja. Ponadto znacznie zwiększa ryzyko rozwoju raka płuc. Częsty kontakt ze szkodliwym dymem papierosowym znacznie osłabia też odporność, przez co osoby "palące biernie" częściej zapadają na infekcje. Niewątpliwe szkodzi też urodzie, gdyż powoduje m.in. przedwczesne starzenie się skóry. Ponadto bierne palenie negatywnie wpływa na potencję i możliwość zajścia w ciążę (zarówno czynnik niepłodności męskiej jak i żeńskiej). Ma negatywny wpływ na rozwój płodu w ciąży a także na rozwój intelektualny dziecka w przyszłości.

Bierne palenie groźne dla dzieci

 Nie trzeba być palaczem, by uzależnić się od nikotyny - jak wykazały najnowsze badania naukowców kanadyjskich, również bierne palenie może powodować objawy uzależnienia od nikotyny, szczególnie niebezpieczne u młodzieży. Niestety, ale w większości przypadków na bierne palenie narażone są również dzieci. Nie zapominajmy, że dzieci są często zmuszane do wdychania trującego dymu tytoniowego w samym miejscu zamieszkania, a ponadto w miejscach publicznych, takich jak: przystanki autobusowe, place zabaw, ulice itp. Naukowcy alarmują - dzieci narażone na te same ilości dymu papierosowego co dorosły pochłaniają znacznie większe dawki nikotyny. W związku z tym, bierne palenie może wywołać u nich zmiany w mózgu charakterystyczne dla palaczy, zanim jeszcze sięgną po pierwszego papierosa.



poradnik:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.