Porady dla zdrowia


Nigdy więcej błyszczenia się cery!

zapobieganie błyszczeniu się cery

Promienny uśmiech, olśniewający wygląd, spojrzenie pełne blasku - tak pragnie wyglądać każda kobieta. Jednak błysk zdecydowanie nie jest pożądany jeśli chodzi o cerę. Podpowiadamy, jak skutecznie zapobiegać błyszczeniu się cery.

Pielęgnacja cery tłustej wymaga nie tylko szczególnej uwagi, ale i właściwego doboru odpowiednich kosmetyków Przetłuszczająca się skóra twarzy ma żółto-szary kolor a na jej powierzchni często widoczne są rozszerzone pory z zaskórnikami. Ponadto charakteryzuje się wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych oraz słabym ukrwieniem.

Osoby z cerą tłustą nierzadko borykają się z trądzikiem, infekcjami ropnymi bądź bakteryjnymi, najczęstszym jednak problemem jest po prostu nieestetyczne błyszczenie. Najczęściej źródłem występujących zmian skórnych są czynniki wewnętrzne. Wielu kłopotów przysporzyć mogą również m.in. nieodpowiednia dieta oraz napięcia nerwowe. Na szczęście tego typu cera ma również swoje zalety, należy do nich stosunkowo późny okres starzenia a także wysuszania.

Domowa pielęgnacja

W porównaniu z innymi rodzajami skóry, cera tłusta na ogół lepiej znosi kontakt z twardą wodą i mydłem. W jej pielęgnacji powinniśmy zwracać szczególną uwagę na regulację produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Kosmetyki działające w "agresywny" sposób - mogące naruszyć naturalną florę bakteryjną skóry lub szkodliwie ją odtłuścić - nie są zalecane. Paradoksalnie, zabiegi pielęgnacyjne powinny koncentrować się na nawilżaniu i odświeżaniu, gdyż nadmiernie przesuszony naskórek zwiększa pracę gruczołów łojowych.

Zmiany skórne, powikłania trądzikowe oraz błyszczenie twarzy należą do objawów tłustej cery, pojawiających się dopiero po okresie pokwitania (ok. 12 r. życia). Łączy się je często z występującą u nastolatków "burzą hormonów". Jak wyjaśnia Agnieszka Kowalska- Siuda, kosmetolog w Centrum Dermatologiczno-Kosmetycznym DER-MED, w młodym wieku zabiegi pielęgnacyjne koncentrują się przede wszystkim na codziennym oczyszczaniu i odżywianiu skóry. Warto tu stosować delikatne toniki oraz żele myjące.

Zasadniczą funkcją tych kosmetyków jest ściągnięcie porów, odświeżenie i odbudowa warstwy ochronnej naskórka, dzięki przywróceniu jej naturalnego pH. Minimum raz w tygodniu zalecane jest wykonanie peelingu drobnoziarnistego, który usuwa zrogowaciałą powierzchnię skóry i dzięki temu pozwala na lepsze wchłanianie stosowanego serum lub kremu. Tłusta cera "lubi" beztłuszczowe kosmetyki o lekkiej konsystencji. Istotą ich działania jest normalizacja i regulacja funkcjonowania komórek skóry, jak również matowienie jej powierzchni. Bardzo ważne jest też stosowanie kosmetyków z odpowiednim filtrem UV - warto o nich pamiętać zarówno latem jak i zimą.

W pielęgnacji przetłuszczającej się skóry twarzy wielką rolę odgrywa zdrowa, dobrze zbilansowana dieta. Z menu warto wykluczyć m.in. pikantne przyprawy, produkty zawierające tłuszcze zwierzęce, słodycze oraz żywność wysoko przetworzoną typu fast food. Zalecane jest natomiast spożywanie produktów pełnoziarnistych oraz warzyw i owoców. Nie zapominajmy również o odpowiednim nawilżeniu skóry od wewnątrz, w tym celu powinniśmy wypijać dziennie minimum 1,5 litra wody.

W gabinecie kosmetycznym

Powierzchnię skóry pokrywa zbudowany z cząsteczek wody i tłuszczów płaszcz hydro - lipidowy, który odpowiada za jej ochronę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. W przypadku cery tłustej, zachwiana równowaga pomiędzy odpowiednim natłuszczeniem i nawilżeniem naskórka staje się widoczna w postaci jego błyszczenia. Jest to dość częsty problem u ludzi w różnym wieku. Gdy nie pomaga domowa pielęgnacja, warto poszukać pomocy u specjalisty. W gabinecie kosmetycznym wykonywane są zabiegi pielęgnacyjne polegające na oczyszczeniu bądź złuszczeniu naskórka, a następnie zregenerowaniu go przez nałożenie maski dostosowanej do danego typu cery. Jak wyjaśnia Agnieszka Kowalska- Siuda kosmetolog w Centrum Dermatologiczno-Kosmetycznym DER-MED, mikrodermabrazja jest metodą mechanicznego oczyszczania przetłuszczającej się skóry twarzy. Skutecznie reguluje produkcję serum, zwęża pory oraz usuwa zaskórniki. Zabieg nazywany jest również mikropeelingiem kontrolowanym. Oparty jest na złuszczaniu zrogowaciałego naskórka za pomocą specjalnego urządzenia pozwalającego na pełną kontrolę głębokości ścierania jego kolejnych warstw. Wśród przeciwwskazań do wykonania zabiegów mechanicznych wymienić należy występujące na twarzy ropne zmiany trądzikowe.

W przypadku cery tłustej można również zastosować peeling chemiczny. Najlepiej sprawdza się tu kwas glikolowy - GlykoPeel. W zależności od stężenia w jakim występuje, substancja odznacza się silnym działaniem złuszczającym i nawilżającym. W celu osiągnięcia pożądanego efektu, zabieg powtarzać należy 6-10 razy.

Wybierz odpowiednie kosmetyki

Do makijażu cery tłustej stosować należy kosmetyki, które przedłużą jego trwałość a ponadto pozwolą kontrolować połysk na powierzchni skóry twarzy. Preparaty, jeśli chodzi o skład, bazować powinny na silikonie i wodzie (na opakowaniu często znajdziemy znaczek "oil free"), które chronią naskórek przed utratą wody. Kosmetykiem podstawowym jest beztłuszczowa lekka baza pod podkład, uszczelniająca płaszcz lipidowy w warstwie naskórka. Osoby o tłustej cerze powinny sięgać po fluidy matujące bądź kryjące, a także podkłady kompaktowe. Dzięki tym kosmetykom można lepiej ukryć różne niedoskonałości skóry. Do utrwalenia makijażu warto użyć pudru sypkiego - talk w nim zawarty absorbuje serum nie powodując zatykania porów. Znakomicie sprawdzają się również bibułki ściągające tłuszcz ze skóry twarzy, dobrze jest je mieć zawsze pod ręką. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z kosmetykami matującymi, bowiem ich nadmiar może mieć wręcz odwrotny efekt!

Niewątpliwie, błyszczenie się cery to problem, który odbiera pewność siebie i jest źródłem kompleksów dla wielu osób. Tu należy jednak podkreślić, iż wytwarzane przez gruczoły łojowe sebum stanowiące naturalna ochronę naszej skóry, zapewnia jej miękkość a ponadto chroni przed szkodliwymi bakteriami z zewnętrz.

Natomiast z nieestetycznym błyszczeniem twarzy można uporać się dzięki systematycznej, dobrze zaplanowanej pielęgnacji. Gdy zawodzą domowe kuracje, warto zastanowić się nad zmianą trybu życia oraz diety lub poszukać pomocy specjalisty.


informacje:
Katarzyna ZWOLSKA
GSM 509.176.767
k.zwolska@inplusPR.pl


Porozmawiaj o zdrowiu:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.