Porady dla zdrowia


Chrapanie - jak radzić sobie z problemem

chrapanie

Nieustanne zmęczenie, uczucie niewyspania nawet po kilkugodzinnym spoczynku podczas dnia - do tego może prowadzić niewinne z pozoru chrapanie. Choć często bywa obiektem żartów, lepiej nie lekceważyć tej dolegliwości, zwłaszcza w przypadku towarzyszących jej ryzykownych dla zdrowia bezdechów. Na szczęście możemy skutecznie z nią walczyć.

Chrapanie to problem, który dotyczy aż 45% Polaków. Częściej dotyka mężczyzn i nasila się wraz z wiekiem. Po sześćdziesiątym roku życia dotyka już 60% mężczyzn oraz 40% kobiet. Jak wykazują badania, chrapie ok. dwóch miliardów ludzi na świecie. Jednocześnie, co najmniej drugie tyle staje się ofiarą "głośnego spania" partnerów, tracąc co noc ok. półtorej godziny snu, co często prowadzi do tego, iż decydują się oni spać oddzielnie. Cóż, trudno się dziwić - rekord hałaśliwego dźwięku to aż 98 decybeli! I dla porównania - praca młota pneumatycznego to około 100 decybeli.


Czym objawia się chrapanie?

 W czasie snu dochodzi do zwiotczenia mięśni gardła, podniebienia miękkiego oraz języczka, a to w rezultacie prowadzi do zwężenia cieśni gardła. Przepływające powietrze powoduje drgania ścian gardła. Rezultatem tego jest chrapanie – dźwięki powstają wtedy, gdy u śpiącego pojawia się przeszkoda na drodze przepływu tlenu.


Jakie są jego skutki?

Chrapanie najczęściej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia - jest przede wszystkim uciążliwe dla otoczenia. Pamiętajmy jednak, że dolegliwość ta jest jednym z poważnych objawów zaburzenia oddychania w czasie snu. W niektórych przypadkach może prowadzić do rozwinięcia się zespołu bezdechów śródsennych - trudności związanych z zanikiem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Ustaje wówczas wentylacja płuc, do kilkunastu razy podczas nocy, przez okres dłuższy niż 10 sekund, i dochodzi do niewystarczającego dotlenienia serca, wątroby, nerek oraz mózgu. Prowadzi to do stałego uczucia niewyspania i zmęczenia.


Sposoby na chrapanie

Nieodpowiedni styl życia to najczęstsza przyczyna chrapania. Zanim zdecydujemy się pójść do lekarza, warto zastanowić się nad zmianą stylu życia i porzucić złe nawyki, które mogą powodować dolegliwości związane z zaburzeniem snu.
  1. Zadbaj o wyleczenie infekcji. W przypadku gdy chrapanie pojawia się sporadycznie - najczęściej w czasie wzmożonej zapadalności na przeziębienia - przyczyną może być niedrożność dróg oddechowych. Zapalenie zatok, powiększone migdałki lub niewyleczony katar zmuszają nas do oddychania ustami, powodując męczące dźwięki.
  2. Jeśli śpisz na wznak - zmień pozycję snu. Gdy sylwetka ciała ułożona jest na plecach, chrapanie pogłębia się. Dochodzi do tego, gdyż język opada ku tyłowi, wskutek czego otwierają się usta i następuje zwężenie kanału nosogardła i cieśni gardła. Aby skutecznie walczyć z chrapaniem, zalecane jest położenie się na boku.
  3. Wyeliminuj używki. Nikotyna zawarta w papierosach podrażnia gardło, powoduje obrzęk śluzówki i jest przyczyną zalegania śliny w tchawicy i krtani. W dużym stopniu utrudnia to wydobywanie się powietrza z płuc. Warto też zrezygnować z alkoholu co najmniej na 2 godziny przed snem, gdyż powoduje on wiotczenie mięśni języka i gardła. Również środki nasenne i uspokajające mają podobne skutki.
  4. Zadbaj o dobór odpowiedniej poduszki. Pomoże ona w zwalczaniu zaburzeń snu oraz pozwoli ograniczyć chrapanie. Jak podkreśla Jacek Poznański z firmy Tempur Polska, prawidłowe podparcie głowy, szyi i kręgosłupa w znacznym stopniu wpływa na regenerację organizmu i zdrowy spoczynek, dlatego dobór poduszki ma niebagatelne znaczenie. Najlepszy wybór to poduszka anatomiczna, która dopasowuje się do kształtu naszej głowy.
  5. Jeśli masz nadwagę, zastosuj odpowiednią dietę. Jak wiadomo, osoby otyłe chrapią głośniej i częściej, dlatego warto zadbać o zdrowe odżywianie i pozbyć się niechcianych kilogramów. Ponadto zalecana jest gimnastyka, która korzystnie wpłynie na ogólne samopoczucie, poprawiając jednocześnie napięcie mięśni.
  6. Zastosuj środek ułatwiający oddychanie. Obecnie dostępne są specjalistyczne preparaty bez recepty, które mogą pomóc zmniejszyć chrapanie. Możemy sięgnąć np. po spray do rozpylania w gardle lub listki, które przykleja się na podniebienie.
  7. Zadbaj o dobre warunki snu. Właściwa temperatura oraz wilgotność powietrza podczas snu pomogą lepiej wypocząć. Jak podkreśla Jacek Poznański, optymalnie jest to od 18 do 21 st. C, zaś idealna wilgotność mieści się w granicach 40-60 %. Pamiętajmy też, że częste wietrzenie sypialni pomaga zapobiegać wysuszeniu błony śluzowej, która jest przyczyną chrapania.
  8. Jeśli powyższe metody nie skutkują, skorzystaj z pomocy laryngologa. Przyczyną chrapania może być m.in. krzywa przegroda nosowa, obecność polipów w nosie lub przerośnięte migdałki. Lekarze często zalecają zabieg, który polega na podniesieniu zwiotczałego podniebienia przez wprowadzenie na kilka sekund do jamy ustnej specjalnych, bipolarnych elektrod. W rezultacie zabliźnione podniebienie unosi się. Rany po zabiegu ulegają wygojeniu w przeciągu kilku tygodni, zaś sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

autor:
Mateusz MATKOVIĆ
m.matkovic@inplusPR.pl
GMS 668.238.498


Porozmawiaj o zdrowiu:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.