Porady dla zdrowia


Poradnik stomatologiczny dla rodziców

zdrowe zęby

Jeżeli rodzice zawczasu zadbają o właściwą higienę jamy ustnej swojego dziecka, będzie ono mogła szczycić się ładnym uśmiechem w przyszłości. Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad. Droga do zdrowego i pięknego uśmiechu zaczyna się od najmłodszych lat.

Nauka dobrych nawyków to podstawa. Nie bez powodu przytacza się słowa "czym skorupka za młodu nasiąknie …". W przypadku higieny jamy ustnej i nawyku mycia zębów rzeczywiście trening od młodych lat to podstawa. Dziecko naśladuje rodziców, jeżeli więc od początku nauczymy go dobrych zachowań, będą dla niego czymś zwyczajnym.

W okresie niemowlęcym

Dbanie o jamę ustną dziecka powinno rozpocząć się już w okresie niemowlęcym, zanim pojawią się pierwsze zęby. To bardzo ważne, bo każdy maluch chce spróbować wszystkiego, co spotka na swojej drodze. Bierze do ust różnego rodzaju przedmioty, na których jest mnóstwo bakterii. Niestety nie da się temu zapobiec. Grozi mu z tego powodu pleśniawka lub grzybica.

Skutecznym sposobem jest przemywanie wnętrza buzi nawiniętymi na palec gazikami, zwilżonymi przegotowaną wodą. Gdy dziecku pojawiają się już pierwsze mleczne zęby, należy myć je dwa razy dziennie zależnie do wieku szczoteczką i pastą - radzi Bartosz Nowak lek. stom. z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA w Gliwicach.

Apteki i drogerie zaopatrzone są w różnorodne rodzaje szczoteczek. Wystarczy wybrać się po jedną z nich. Nie powinna być jednak zbyt duża. Po posiłku trzeba sprawdzać, czy resztki jedzenia nie gromadzą się w zakamarkach wnętrza buzi.

Dzieci mają zwyczaj przetrzymywania jedzenia w buzi. Dzięki kontrolowaniu jamy ustnej, zapobiega się rozwijaniu wszelkich schorzeń w jej obrębie - twierdzi dr Bartosz Nowak.

Jaka pasta dla dziecka?

Fora dyskusyjne roją się od pytań dotyczących wyboru pasty dla dziecka. Mamy nie wiedzą, kiedy zacząć używać pasty, a przede wszystkim jaka ma być.

Nawet po pierwszym roku życia dziecka można używać pasty z fluorem. To ważne, bo szkliwo jest wtedy bardzo delikatne i cienkie, a fluor wnika w nie i chroni przed próchnicą. Trzeba to jednak kontrolować, bo młodsze dzieci mają tendencję do łykania pasty - uważa dr Bartosz Nowak.

U małych dzieci próchnica występuje bardzo szybko. Powodowana jest przez sposób karmienia. Nawet mleko sprzyja już jej powstawaniu. Trzeba kontrolować ilość słodyczy, gdyż to one są zagrożeniem dla zębów. Cukier jest w wielu produktach. Nie należy dodatkowo go serwować, gdyż jest przyczyną ubytków. Dziecko, które już ma pełne uzębienie, czyli około trzeciego roku życia, musi myć zęby po każdym posiłku.

Wystarczy zakupić odpowiednią do wieku pastę i przyzwyczajać je stopniowo do samodzielności. To właśnie w tych początkowych latach wyrabiają się nawyki higieniczne. To istotny moment, i należy pilnować, by go nie zmarnować. Rodzice również nie wiedzą jak szczotkować zęby dziecku.

Ważne jest, by wykonywać okrężne ruchy na całych powierzchniach zębów. Trzeba również zwrócić szczególną uwagę na przestrzenie, gdzie ząb styka się z linią dziąseł.

Trzeba uważać na to, by nie zrazić dziecka do mycia ząbków. Należy pamiętać, że dziecko nie zawsze chce się słuchać i ważny jest wtedy sposób, w jaki go do tego namówimy. Może go przekonamy, że dbanie o zęby to też zabawa! Można pokazać, jak szczotkować zęby w ciekawy sposób. Zakup ciekawej, przyciągającej uwagę dziecka, szczoteczki, z wizerunkiem postaci z bajki lub bohatera komiksu może być dobrym sposobem.

Szczoteczkę dobieramy do wieku dziecka. Warto tu zasięgnąć rady u swojego dentysty, by dobrał ją dla naszego dziecka. Zdecydowanie nie powinna być wykonana z twardego włókna, bo mogłoby dojść do uszkodzenia szkliwa, ale powinno być ono zmiennej długości. Wtedy dziecko myjąc zęby łatwiej dotrze do trudno dostępnych miejsc.

Ważne są regularne wizyty u stomatologa. Kiedy powinna nastąpić pierwsza wizyta dziecka u dentysty? Pierwsze badanie stomatologiczne dziecka jest zazwyczaj między szóstym a dwunastym miesiącem życia. Celem jest wyłonienie i eliminacja czynników zagrożenia tworzenia się próchnicy. Pierwsze ubytki są już u niespełna rocznych dzieci. Należy pytać lekarzy o odpowiednią higienę zębów, a także o stosować odpowiednią, zdrową dietę.

Wizyta u dentysty

Należy jak najwcześniej wybrać właściwego lekarza. Oswoić dziecko z myślą, że kontrole u dentysty to naturalna sprawa. Dziecko nie może być wystraszone koniecznością odwiedzania go. Trzeba zadbać o te pierwsze kontakty, by dziecko w przyszłości nie unikało tego obowiązku. Należy uważać, by nie były traumą na przyszłe lata. Pomocne może być, trzymanie malucha na kolanach lub ściskanie jego ręki. Popularnością cieszą się teraz kolorowe plomby. Dziecku od razu jest weselej, gdy może samodzielnie wybrać jej kolor.

Widać, że dbanie o zdrowe zęby dziecka nie jest tak trudnym zadaniem, jak można by sądzić. Uświadomienie mu, że wizyta u lekarza to nic strasznego i właściwe podejście do sprawy, może mu pomóc w przyszłości unikać poważnych schorzeń jamy ustnej.


autor
Magdalena Piprek
Fama PR
Tel. 0663 74 84 37


Porozmawiaj o zdrowiu:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.