Porady dla zdrowia


Zdrowa dieta dla seniora

dieta dla seniora

Właściwe, zbilansowane żywienie ma ogromny wpływ na zachowanie dobrej kondycji fizycznej i umysłowej osób w wieku starszym. W tym okresie życia nie jest już tak istotna ilość, lecz jakość spożywanych pokarmów. Ze względu na mniejszą aktywność fizyczną i spowolniony metabolizm spada zapotrzebowanie energetyczne, priorytetem zaś staje się skład oraz jakość żywienia przeciwdziałająca chorobom metabolicznym i degeneracyjnym. O diecie seniora i znaczącym wpływie ryb na funkcjonowanie organizmu osób w wieku starszym rozmawiamy z dietetyk Agnieszką Bajer - Ciszewską.

Jak powinien odżywiać się senior, aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem?

Jak wskazują wyniki badań populacji osób starszych, obecnie mamy do czynienia z nadmierną ilością spożywanych tłuszczów i zbyt małą węglowodanów złożonych. Gdy mamy do czynienia ze zmniejszonym zapotrzebowaniem energetycznym, szczególną uwagę należy zwrócić na pokrycie zapotrzebowania na witaminy, białko oraz składniki mineralne.

Jak podkreśla dietetyk, w wieku starszym ważne jest aby udział energii z głównych źródeł wynosił 60% z węglowodanów, 25% z tłuszczów, 12-15% z białek.

Ponadto zalecane jest picie dużej ilości wody (od 1,5 do 2 litrów dziennie) oraz spożywanie 4-5 posiłków dziennie, mniej więcej co 3-4 godziny. Bardzo ważne są proporcje spożywanych produktów –zgodnie z zaleceniami, osoby starsze powinny spożywać więcej owoców i warzyw, przetworów mlecznych, chudego mięsa i ryb kosztem tłuszczów i produktów wysokotłuszczowych oraz cukru.

Ryba najlepszym źródłem łatwo przyswajalnego białka

Jak podkreśla Agnieszka Ciszewska, białko spożywane przez osoby starsze powinno mieć wysoką wartość biologiczną. Znakomitym białkiem, stanowiącym podstawę zdrowej diety, jest białko ryb morskich. Pamiętajmy też, że 50% tłuszczów w naszej diecie powinny stanowić tłuszcze roślinne, bogate w NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), a szczególnie kwas linolowy. Częste spożywanie ryb jest bardzo korzystne dla zdrowia, szczególnie ryb morskich, które dostarczają znacznych ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny n-3.

Spożywanie ryb przyniesie niewątpliwie korzyści zdrowotne osobom starszym. Jak zapewnia dietetyk, ryby są źródłem łatwo przyswajalnego białka o wysokiej wartości odżywczej. Białka są konieczne do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, nerwowego, hormonalnego oraz mięśniowego. Odpowiadają m.in. za działanie enzymów. Ponadto ryby są cennym źródłem:

  • selenu (m.in. opóźnianie procesów starzenia i zapobieganie nowotworom oraz chorobom naczyniowo- sercowym)
  • fluoru (zdrowe zęby i kości)
  • fosforu (m.in. odpowiednia masa mięśniowa, mocne zęby i kości, lepsza witalność).
  • witamin: PP (prawidłowy metabolizm tłuszczów, białek i węglowodanów,), B12 (zapobieganie anemii, prawidłowy metabolizm tłuszczów, białek i węglowodanów).

Ryby dostarczają też nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) OMEGA 3, które zapewniają prawidłową pracę mózgu oraz chronią przed chorobami układu krążenia i naczyń wieńcowych.

Specjaliści od żywienia zalecają spożywanie ryb ok. 2-3 razy w tygodniu (1 porcja to ok 150g). Jednak niewiele osób w Polsce stosuje się do tych zaleceń. Najczęściej jest to spowodowane złymi nawykami żywieniowymi, niedostępnością świeżych ryb i nieumiejętnością przyrządzania dań z tego mięsa, a także brakiem tradycji w kulturze. Działania prozdrowotne w naszym kraju wspiera firma Rio Mare, której produkty polecane są przez dietetyka. Jak podkreśla Agnieszka Bajer-Ciszewska, ryby są niskokaloryczne i łatwostrawne, a ponadto łatwe do pogryzienia, co nie jest bez znaczenia dla osób starszych.




Porozmawiaj o zdrowiu:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.