Porady dla zdrowia


Dobroczynna moc drzew

drzewa

Drzewa uważane były za symbol życia, fascynowały ludzi od dawna. Wierzono, że kryje się w nich tajemnica, uzdrowicielska siła. Nauka potwierdziła prawdy głoszone przez wróżów i znachorów - napary i wyciągi z kory, liści czy kwiatów mają niezwykłe, lecznicze właściwości.

Zdrowe drzewa

BrzozaBrzoza leczy schorzenia nerek. Jej liście zawierają związki chemiczne o działaniu moczopędnym. Herbatę z liści brzozowych stosuje się w leczeniu zakażeń dróg moczowych i kamieni nerkowych. Można też podać ją przy obrzękach nóg, spowodowanych kłopotami z krążeniem. Medycyna ludowa uważa wywary z wysuszonych, guzowatych narośli rosnących na brzozowych pniach za lek przeciwnowotworowy. Sok brzozowy, wypływający wiosną po głębokim nacięciu gałęzi, wzmacnia organizm, reguluje przemianę materii i zapobiega tworzeniu się kamienie nerkowych.






SosnaSosna ułatwia oddychanie. Jej młode wierzchołki zawierają olejki eteryczne, działające bakteriobójczo i wykrztuśnie. Pijąc wywar z rozdrobnionych wierzchołków sosny, zwanych też pączkami, oczyszczamy drogi oddechowe z zalegającej tam wydzieliny. Wywar taki bywa też stosowany w zaburzeniach pracy żołądka i jelit. Inhalacje z olejku sosnowego działają wykrztuśnie i bakteriobójczo – polecane są przy zakażeniach górnych dróg oddechowych i zapaleniu oskrzeli. Medycyna ludowa zaleca kąpiele w sosnowych pączkach kobietom cierpiącym na zaburzenia miesiączkowe – bóle i nieregularne cykle.






DąbDąb łagodzi podrażnienia skóry. Kora z pnia i gałęzi młodych drzew działa przeciwzapalnie. Okłady z wywaru z kory leczą stany zapalne naskórka, błony śluzowej jamy ustnej oraz sromu. Wywarem tym można też płukać zaczerwienione gardło. Mocniejszy wywar działa przeciwbiegunkowo. Medycyna ludowa traktuje nasiadówki w wywarze z kory dębu jako lek przeciw hemoroidom. Wedle ludowych przekonań kąpiele z dodatkiem kory tego drzewa sprawiają, że dzieci są mniej podatne na skrzywienia kręgosłupa i nie moczą się w nocy.






KruszynaKruszyna oczyszcza przewód pokarmowy. Zarówno jej kora, jak i owoce zawierają związki o silnym działaniu przeczyszczającym. Wywar z kory jest skutecznym lekiem przeciw zatwardzeniu. Jest to środek silnie działający. Jest zabroniony dla kobiet w ciąży. Kora kruszyny jest też składnikiem mieszanek wyszczuplających ( z dodatkiem ziela mniszka lekarskiego, ziela krwawnika pospolitego, liścia brzozy). Wywarem z kory kruszyny można płukać jamę istną przy stanach zapalnych dziąseł. Medycyna ludowa poleca to ziele jako środek „czyszczący krew”, czyli poprawiający wygląd cery. Okłady z wywaru kory przyspieszają zabliźnianie się ran.





ŚwierkŚwierk zwalcza infekcje kataralne. Młode pędy zawierają olejki eteryczne działające wykrztuśnie. Wywar z ususzonych pędów ułatwia oddychanie przy infekcjach kataralnych i zapaleniu oskrzeli. Zmniejsza też dolegliwości cierpiących na astmę. Bóle mięśni i nerwobóle łagodzi kąpiel z dodatkiem świerkowego wywaru. Pomaga też mającym kłopoty z zasypaniem. Sen przywołuje kąpiel z dodatkiem olejku świerkowego.







OrzechOrzech zmniejsza dolegliwości żołądkowe. Liście zawierają garbniki ściągające pory skóry, łagodzące stany zapalne i zmniejszające krwawienia. Wywar z liści działa tonizująco – jest skuteczny przy przewlekłych nieżytach żołądka, niezbyt nasilonych biegunkach, wzdęciach i braku łaknienia. Zewnętrznie można go stosować przy stanach zapalnych jamy ustnej, dziąseł i migdałków. Nasączone nim kompresy przykłada się do powieki przy stanach zapalnych spojówek. Kąpiele z dodatkiem wywaru pomagają przy nadmiernej potliwości nóg. Nalewka na zielonych łupinach orzecha łagodzi bóle żołądka i wątroby.






TopolaTopola uśmierza bóle reumatyczne. Młode pączki, kora i liście zawierają olejki eteryczne, kojące bóle i działające przeciwbakteryjnie. Wywar z ususzonych pączków działa moczopędnie i łagodzi stany zapalne dróg moczowych. Regularnie powinni go pić cierpiący na gościec czy stany zapalne stawów. U mężczyzn zmniejsza dolegliwości związane z przerostem prostaty. Stosowany zewnętrznie, przyspiesza gojenie się ran, koi stany zapalne skóry i błon śluzowych jamy ustnej oraz sromu.






LipaLipa działa napotnie i uspakajająco. W jej kwiatach znajdują się substancje, które działają napotnie, przeciwgorączkowo i uspakajająco, zmniejsza też napięcie mięśni i wzmagają wytwarzanie soku żołądkowego. Herbatkę z lipy pije się przy przeziębieniach, grypie, infekcjach górnych dróg oddechowych. Można płukać nią bolące gardło. Jest też skuteczna w stanach napięcia nerwowego – zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Medycyna ludowa używa świeżych liści do okładów na bolące miejsca i trudno gojące się rany.






WierzbaWierzba obniża gorączkę. Jej kora zawiera salicylany – związki chemiczne uśmierzające ból i obniżające temperaturę (bardzo podobne znajdują się w aspirinie). Wywar z wysuszonej kory dobrze pić w czasie przeziębienia. Łagodzi też bóle głowy pochodzenia napięciowego. Skuteczny jest również przy bólach reumatycznych. Medycyna ludowa stosuje go w przypadku stanów zapalnych dróg moczowych oraz jako środek uspakajający. Wywar z kory można dodać do kąpieli, jeśli na ciele występują potówki.








Porozmawiaj o zdrowiu:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.

/a>