Porady dla zdrowia


Sprawny wzrok za kierownicą

wady wzroku kierowców

Każdy przyszły kierowca przed egzaminem na prawo jazdy musi spotkać się z lekarzem orzecznikiem w celu sprawdzenia m.in. jakości widzenia. Wydawany wtedy dokument traktowany jest często jako gwarancja na wiecznie sprawne oczy. Nie wszyscy kierowcy pamiętają jednak, że stan wzroku powinien być regularnie kontrolowany.

 Nikogo nie trzeba przekonywać, że dobry wzrok to niezwykle ważny czynnik wpływający na skuteczność jazdy pojazdem. Wszelkie wady wzroku mogą być przyczyną wypadków drogowych. Powinniśmy zatem regularnie badać oczy a także dbać o ich właściwą higienę.

Jak wyjaśnia dr Piotr Krzywicki z kliniki okulistycznej Lexummedica, po 40 roku życia oczy należy badać przynajmniej raz na 2, 3 lata. Najlepiej, aby było to działanie kompleksowe. Zalecane jest, aby pacjenci nie ograniczali się do sprawdzenia ostrości wzroku, lecz wykonali m.in. badanie dna oka oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Nie powinni o tym zapominać zwłaszcza Ci, którzy "za kółkiem" spędzają najwięcej czasu, czyli m.in. przedstawiciele handlowi, taksówkarze, kierowcy tirów, a ponadto osoby przewlekle chore na cukrzycę, z niewydolnością naczyń wieńcowych bądź mózgowych i przyjmujące leki, które mogą wpływać na funkcje psychomotoryczne.

Wada wzroku problemem

Wśród najważniejszych cech dobrego kierowcy wymienić należy koncentrację, wyobraźnię i refleks. Niewątpliwie jednak brak pełnej ostrości widzenia uniemożliwia dokonanie właściwej oceny sytuacji na drodze.

Podstawowymi sposobami radzenia sobie z wadami wzroku są okulary oraz soczewki kontaktowe. Dokonujący badania lekarz określa siłę korekcyjną szkieł, po czym przepisuje je danemu pacjentowi. Innym wyborem może być laserowa korekcja wady wzroku. Opiera się ona na zastosowaniu specjalnego lasera excimerowego do zmiany krzywizny przedniej powierzchni oka, czyli rogówki.

Jak wyjaśnia dr Piotr Krzywicki, większość pacjentów bezpośrednio po zabiegu laserowym widzi bardzo dobrze. W krótkim okresie po zabiegu mogą występować niewielkie wahania ostrości wzroku, rozmywanie się świateł czy zmiany kontrastu, szczególnie w warunkach zmierzchowych. Jednak jest to utrudnienie przejściowe w kierowaniu samochodem, ponadto zjawiska te zasadniczo dotyczą osób z bardzo dużymi wadami wzroku. Zabieg laserowej korekcji wady wzroku maksymalnie trwa do kilkunastu minut, rekonwalescencja zaś jest bardzo krótka. Osoby, których praca oparta jest na kierowaniu pojazdem, mogą powrócić do pracy w ciągu 2-3 dni. Po 40-tym roku życia

Nasz wzrok pogarsza się z wiekiem. Wielu osobom jednak trudno jest się z tym pogodzić - tak bardzo ufają oni w swój młodzieńczy dar perfekcyjnego widzenia. Nierzadko dopiero gdy dochodzi do pomyłki za kierownicą, uświadamiamy sobie skalę problemu.

Regularne badania to najlepszy sposób na zachowanie dobrej kondycji wzroku. Pozwalają określić czy stan oczu pozwala na bezpieczne prowadzenie pojazdów. Przykładowo, systematycznie wykonywane badania dna oka umożliwiają wczesne wykrycie AMD, zaćmy, a nawet dolegliwości nie związanych ze wzrokiem, takich jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca. Badanie dna oka polega na bezinwazyjnym sprawdzeniu naczyń krwionośnych znajdujących się na spodzie gałki ocznej.

Doktor Piotr Krzywicki przestrzega: Kierowcy zmagający się z zaćmą będą musieli radzić sobie ze spadkiem jakości widzenia i charakterystycznym efektem zamglenia, a ponadto z zaburzeniem wzroku przy silnym świetle. Szczególnie niebezpieczne staje się to w nocy, kiedy samochody nadjeżdżające z naprzeciwka mają włączone reflektory.

Zmęczenie wrogiem oczu

Dodatkową przypadłością na jaką narażone są osoby spędzające dużo czasu za kierownicą to zmęczenie wzroku. Objawia się ono m.in. poprzez zaczerwienie i łzawienie, oczu, często pojawia się też uczucie piasku pod powiekami. Wśród czynników mających na to wpływ wymienić należy m.in. klimatyzację, która wysusza powietrze wewnątrz samochodu, jak również niedostateczną ilość snu oraz jaskrawe światła reflektorów samochodowych.

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie ze zmęczonym wzrokiem - częste mruganie powiekami to jeden z nich, pomaga bowiem lepiej nawilżyć oraz oczyścić oczy. Dobrze jest co jakiś czas zatrzymać się choćby na chwilę i wykonać kilka ruchów gałką oczną, poruszając nią w różne strony. Kierowcy mogą też skorzystać z preparatów typu "sztuczne łzy", które są ogólnie dostępne na rynku. Zapewniają komfort podczas jazdy utrzymując odpowiednią wilgotność narządu wzroku.


Kontakt
Piotr Janus
dotPR
mobile: 00 48 516 033 199
e-mail: piotr.janus@dotpr.pl


Porozmawiaj o zdrowiu:

PolecamyFAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.