Porady dla zdrowia


Choroby kobiece - nie wstydź się!

Choroby kobiece

Czy zastanawiałaś się co może łączyć bóle w podbrzuszu, konieczność częstego oddawania moczu bądź dyskomfort podczas współżycia? Problemy te dotyczą przede wszystkim kobiet, bez względu na zawód, miejsce zamieszkania czy też wiek. Wielu z nich z łatwością można uniknąć, pod warunkiem, że wystarczająco wcześnie zdiagnozujemy objawy i rozpoczniemy stosowne leczenie.

Zdrowie intymne kobiety

Dla wielu osób tzw. choroby kobiece, szczególnie te związane z układem płciowym, wciąż pozostają tematem tabu. Często kobiety wstydzą się wizyty u lekarza, czekają aż problem sam minie lub bagatelizują objawy. Niestety, w wielu przypadkach zaniedbana infekcja może prowadzić do poważnych chorób wymagających długotrwałego leczenia, którego z łatwością możemy uniknąć jeśli odpowiednio wcześnie odwiedzimy ginekologa lub lekarza rodzinnego. Przypomnijmy więc najczęściej bagatelizowane i lekceważone przez kobiety objawy niektórych schorzeń.

Ból po współżyciu, upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych - to najbardziej charakterystyczne objawy grzybiczego i bakteryjnego zapalenia pochwy. Do czynników sprzyjających rozwojowi choroby należą m.in. częste zmiany partnerów seksualnych, płukanie pochwy (np. po stosunku) preparatami do higieny intymnej, stosowanie tamponów a ponadto zaburzenia miesiączkowania. Nierzadko z powodu wstydu kobiety odwlekają wizytę u lekarza mając nadzieję, iż po jakimś czasie problem sam zniknie, w międzyczasie zaś ratują się domowymi metodami. Wizyta u ginekologa jest jednak konieczna. Lekarz zaleci stosowanie - w zależności od źródła zapalenia - środków odkażających, przeciwzapalnych, bakteriobójczych lub grzybobójczych.

Równie dokuczliwe są objawy zakażenia układu moczowego. Problem dotyka w przeważającej części kobiet, charakterystyczne objawy to m.in.: ból w okolicy podbrzusza, częste i nagłe parcie na pęcherz, krwiomocz, pieczenie i ból podczas oddawania moczu. Jeśli zaobserwujemy któreś z niepokojących objawów, należy niezwłocznie odwiedzić urologa bądź lekarza pierwszego kontaktu. Nieleczone zakażenie może być przyczyną odmiedniczkowego zapalenia nerek, którego głównym objawem jest ból w okolicach nerek i wysoka gorączka. W leczeniu najczęściej wdraża się stosowanie odpowiednich antybiotyków, które już po kilku godzinach przynoszą ulgę. Aby zapobiec nawrotom choroby, należy wypijać dziennie co najmniej 1.5 litra wody, najlepiej z dodatkiem cytryny, unikać wychłodzenia okolic intymnych i dbać o higienę intymną. Jak wykazują badania, korzystnie działają preparaty zawierające substancję czynną - liofilizowany ekstrakt wybranych szczepów E. Coli, który zmniejsza ryzyko nawrotu zakażeń dolnego odcinka układu moczowego. Migrena

Kolejnym często występującym schorzeniem są migrenowe bóle głowy. Problem dotyczy aż 10-15% populacji, a kobiety cierpią cztery razy częściej. Pierwsze objawy, takie jak m.in. nadwrażliwość na światło, hałas i zapachy, nudności, wymioty, oraz uporczywy, jednostronny ból głowy są dostrzegalne najczęściej przed ukończeniem 30 lat. Wśród czynników mogących nasilać objawy wymienić należy: zaburzenia gospodarki hormonalnej, wahania temperatury i ciśnienia, spożywanie alkoholu i kofeiny w nadmiernych ilościach, bierne bądź czynne palenie tytoniu, a także nieprawidłową dietę. Prawidłowo zdiagnozowane, przewlekłe postaci choroby można obecnie z powodzeniem leczyć środkami farmakologicznymi. Pomocne okazują się również odpowiednie techniki relaksacyjne. Ponadto istotna jest dokładna obserwacja organizmu - w wielu przypadkach można przewidzieć atak migreny, co pozwala złagodzić jego objawy a czasami całkowicie mu zapobiec.

Obecnie, w dobie szybkiego postępu medycyny i ułatwionego dostępu do odpowiednich placówek medycznych, większość chorób kobiecych zdiagnozowanych we wczesnej fazie jest w pełni wyleczalna. Pozbycie się wstydu i nieodwlekanie wizyty u lekarza może uchronić nas przed przykrymi objawami i ewentualnymi ciężkimi powikłaniami. Pamiętajmy, iż lekceważenie wszelkich objawów wskazujących na nieprawidłowości w organizmie jest niezwykle ryzykowne.



Porozmawiaj o zdrowiu:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.