Porady dla zdrowia


Sposoby na efektywną naukę

intensywna nauka

Sesje, egzaminy, kolokwia ... czas wzmożonego wysiłku intelektualnego, ale również i fizycznego. Wszystko to kojarzy Ci się z koszmarem nieprzespanych nocy, litrami wypitej kawy oraz napojów energetyzujących? Warto poznać kilka prostych technik efektywnego uczenia się, aby już nigdy więcej nie był to dla Ciebie czas pełen stresu i nerwów.

Większość studentów ma swoje własne sposoby na opanowanie wiedzy niezbędnej do zdania kilku egzaminów w ciągu tygodnia. Warto jednak pamiętać, że istnieje kilka uniwersalnych metod, dzięki którym można znacznie skrócić czas poświęcany na przyswojenie obszernego materiału.

Warunki optymalne

 Dobra organizacja czasu to podstawa. Pomyśl, ile dni zostało do egzaminów, które z nich są najważniejsze, przyswojenie jakich przedmiotów wymaga najwięcej czasu. Po rozplanowaniu nauki, zadbaj o odpowiednie miejsce do uczenia się. Najlepiej, aby nic Cię nie rozpraszało. Porozrzucane na biurku płyty i gry, sterty zaległego prania, brudne naczynia... - wszystko to zdecydowanie nie pomoże Ci skupić się na materiale, który masz opanować, dlatego uporządkowanie pokoju jest bardzo ważne. Warto też pamiętać, że w dobrze przewietrzonych pomieszczeniach mózg pracuje efektywniej, więc raz na jakiś czas staraj się otworzyć okno.


Zadbaj o zdrową dietę

 Aby Twój organizm mógł prawidłowo funkcjonować, musisz zapewnić mu optymalne odżywienie. Warto wykorzystać okres sesyjny na wyeliminowanie z diety wszelkich dań typu fast food a także szkodliwych dla zdrowia napojów energetyzujących. Pamiętaj o spożywaniu produktów zawierających w swym składzie witaminy i składniki mineralne, a więc świeżych warzyw, owoców oraz orzechów, które pomagają poprawić pamięć i koncentrację. Zamiast energetyków, lepiej popijaj zieloną herbatę lub kawę, jednak staraj się nie przesadzić z ilością tej drugiej.

 Jak podkreśla dr Juliusz Piwowarski, Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego "Apeiron", należy pamiętać, że najlepszy sposób na zwiększenie energii to częsta aktywność fizyczna. Ta niestety jest często zaniedbywana przez Studentów w czasie sesji. Nawet kilkunastominutowy spacer wystarczy, by zregenerować organizm, dlatego czasem dobrze jest zrobić sobie przerwę podczas nauki i rozruszać trochę mięśnie.

 Kiedy w czasie nocnego "zakuwania" czujesz, że oczy same Ci się zamykają, to już oczywisty znak od organizmu, aby przerwać naukę. Niewątpliwie, w takim stanie nie przyswoisz już żadnych informacji, dlatego rozsądniej będzie się wyspać.

Bardzo ważna motywacja

 Odpowiednie warunki do nauki są niezbędne, ale nie zapominaj że dobra motywacja jest równie ważna. Gdy z góry założysz, że nie zależy Ci na zaliczeniach, jesteś skazany na porażkę.

 Jak podkreśla dr Juliusz Piwowarski, największym grzechem studentów jest odkładanie nauki na ostatnią chwilę, i związku z tym, późniejsze zarywanie nocy. Często podczas sesji studenci sypiają po cztery godziny na dobę, a to z pewnością za mało dla młodego organizmu. Niewątpliwie, rozwiązaniem problemu jest systematyczność w czasie całego semestru, a nie jedynie w ostatnich jego tygodniach. Odpowiednia organizacja czasu w połączeniu z właściwą motywacją są kluczem do sukcesu, nie tylko w trakcie sesji.

 Dobrym pomysłem na automotywację jest wyznaczenie sobie nagrody za zdane egzaminy - przykładowo, za dobre zdanie egzaminu kupujesz sobie coś, co od dawna już Ci się podoba.

Szybkie zapamiętywanie

 Łańcuchowa metoda skojarzeń to efektywny sposób zapamiętywania informacji. W tej metodzie najistotniejsze jest używanie wyobraźni - wymyślanie historii, dzięki którym szybciej skojarzysz fakty i łatwiej będzie Ci później odtworzyć je w pamięci. Powinno się szukać skojarzeń pośród informacji dobrze już nam znanych, przypomnieć sobie fakty z życia przyjaciół i bliskich. Gdy masz do zapamiętania jakąś datę, szybciej Ci się to uda, jeśli skojarzysz ją z czymś, co jest Ci dobrze znane.

 Bardzo pomocne jest uzupełnianie notatek o własne diagramy i rysunki, które pomogą lepiej zrozumieć dane zagadnienie. Zamiast tradycyjnych notatek, można skorzystać z tzw. map myśli. Robi się je szybciej, a ponadto, dzięki wizualnemu charakterowi, są łatwiejsze do przyswojenia oraz bardziej czytelne. Zacznij rysowanie od środka strony, może to być symboliczny szkic bądź kluczowe słowo odnoszące się do tego, co zawarte będzie w Twojej mapie. Następnie rysuj ze środka wychodzące strzałki, używaj obrazków, kolorów, podkreślaj najistotniejsze informacje. Ważne jest, aby posługiwać się skrótami myślowymi.

 Powtórki to ostatni etap nauki. Należy wygospodarować na nie trochę czasu, gdyż bez nich nie przyswoimy trwale żadnego materiału. Powtórzenia powinno się robić drugiego oraz czwartego dnia od "pierwszego nauczenia się". Dzięki przyjęciu takiej strategii, zdobyta wiedza będzie miała charakter długoterminowy, wbrew popularnej zasadzie trzech Z - zakuj, zdaj, zapomnij.

 Zastosowanie wyżej wymienionych sposobów na szybszą i bardziej efektywną naukę to szansa na to, by okres sesji nie jawił się jako koszmar każdego żaka. Niedosypianie, brak czasu na spotkania ze znajomymi, a także zaniedbywanie innych obowiązków pozostaną wówczas jedynie niemiłym wspomnieniem.


autor:
Karolina Sirko


Porozmawiaj o zdrowiu:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.