Porady dla zdrowia


Jakie okulary i dla kogo

badanie wzroku

Nieodpowiednio dobrane to nie tylko znaczny dyskomfort, ale także ryzyko pogorszenia wzroku... Wybór okularów powinien być dobrze przemyślany. Na co więc należy zwracać uwagę podczas wyboru okularów?

Wizyta u optyka

Decydując się na okularową korekcję wzroku, musimy wyraźnie określić jaki typ oprawy preferujemy oraz jak lubimy nosić okulary. Dla specjalisty bardzo ważna jest również informacja o tym, czym się zajmujemy zawodowo a nawet jakie jest nasze hobby - dzięki temu będzie mógł dobrać okulary właśnie dla nas.

Jak podkreśla optyk Anita Krawaritis, obecnie nie tylko wielkość wad wzroku wpływa na decyzję o wyborze okularów. Niewątpliwie inne szkła polecane są do okularów dla młodzieży czy osób starszych, inne dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem, a jeszcze inne np. dla narciarzy lub kierowców. Dzisiaj szkła są bardzo zindywidualizowane.

Szkła plastikowe - lekkie i nietłukące - najodpowiedniejsze będą dla dzieci, natomiast osoby w wieku średnim najczęściej wybierają okulary gwarantujące dobre widzenie na każdą odległość.

Jednak bez względu na rodzaj szkieł warto wybrać te z antyrefleksem, ponieważ zwiększa on ilość światła docierającego do oczu, co z kolei sprawia, że widzimy lepiej.

Szkła pocienione

Szkła o współczynniku załamania światła, większym niż 1,5, popularnie zwane szkłami pocienionymi, o większym indeksie (wysokoindeksowe), zalecane są przy wysokich wadach wzroku.

Światło padając na soczewkę okularową załamuje się. O wielkości tego załamania decyduje m.in. indeks materiału, z którego wykonano soczewkę. Na ogół do produkcji soczewek w optyce okularowej używa się materiałów o indeksie 1,5. W przypadku wysokich wad wzroku zalecane są jednak soczewki o indeksach wyższych. Poprzez zastosowanie materiałów o wyższym indeksie, szkła mogą być lżejsze oraz cieńsze na krawędziach (co jest ważne w minusach) bądź w środku soczewki (istotne w plusach). Zdecydowanie są to szkła bardziej estetyczne od tradycyjnych.

Nie tylko oprawa

Niektórym osobom wydaje się, że wszystkie szkła są takie same - zwracają więc uwagę tylko na wybór modnych opraw, w których będą najkorzystniej wyglądać. Oczywiście wygląd jest bardzo ważny, pamiętajmy jednak, że w okularach szkła są ważniejsze. Szkła zamawiane są u producenta specjalnie pod naszą oprawę - muszą być tak dobrane (zoptymalizowane), by m.in. nie wystawały poza nią, powinny też atrakcyjnie wyglądać również wówczas, gdy wybierzemy tzw. oprawki bezramkowe - gdzie o estetyce okularów stanowią szkła. Możemy też skorzystać z możliwości kolorystycznego zgrania szkieł i opraw okularów. Szkła barwione znakomicie chronią i wspomagają wzrok, a jednocześnie są bardzo atrakcyjne.

Wygoda użytkowania

Współczesne szkła zapewniają komfort w codziennym użytkowaniu, zarówno w czasie wykonywania pracy, jak i podczas odpoczynku. Wybierając okulary powinniśmy więc zwrócić uwagę na wygodę ich użytkowania.

Jak podkreśla okulista Renata Makuc, soczewki progresywne, zapewniające dobre widzenie na każdą odległość, docenią osoby mające problemy z dobrym widzeniem bliży. Są chętnie wybierane np. przez pracowników biurowych, nauczycieli, stomatologów, jak i przez gospodynie domowe, które podczas zakupów mogą bez trudu przeczytać to, co jest napisane drobnym drukiem na etykietach kupowanych produktów, jak również zobaczyć to, co znajduje się na oddalonych półkach.

Z kolei soczewki fotochromowe polecane są dla osób, które chcą mieć jedną parę okularów w różnych warunkach oświetlenia. Soczewki te zaciemniają się i rozjaśniają w zależności od tego gdzie przebywamy - są tak zróżnicowane, że intensywność ich zabarwienia zależy od tego czy przebywamy w pomieszczeniach czy na wolnym powietrzu (np. uprawiając sporty). Nowoczesne konstrukcje Drivewear lub XTRActive zaciemniają się również za szybą samochodu - jest to niewątpliwie bardzo istotne w przypadku zawodowych kierowców z wadami wzroku.

Obecnie również sportowcy z wadami wzroku nie są już zmuszeni do posiadania oddzielnych okularów przeciwsłonecznych. Mają do dyspozycji okulary Relax z barwionymi lub fotochromowymi soczewkami, skonstruowanymi specjalnie do okularów sportowych.


Źródło:
kwartalnik IZOPTYKA
jzo.com.pl


Poradnik:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.