Poradnik medyczny


Poradnik medyczny - drogi oddechowe

astma

Astma

Szczególnie groźny jest napad astmy, który, trwając dłużej o tym samym, bardzo znacznym nasileniu bez tendencji do ustępowania, nosi miano stanu astmatycznego.

Na początku napad astmy charakteryzuje się głębszym i przyśpieszonym oddechem. Wśród napadów kaszlu, krztuszenia się, zadyszki ("krótki oddech") rozwija się duszność, której często towarzyszy uczucie lęku. Pojawia się świszczący i utrudniony oddech, pacjent przymusowo siada, domaga się świeżego powietrza, jest w stanie mówić tylko krótkimi zdaniami; następnie pojawia się sine zabarwienie skóry (sinica twarzy).
Palenie papierosów pogarsza przebieg astmy zwiększając częstość i nasilenie napadów astmatycznych. Równie niekorzystnie oddziałuje przebywanie w niedostatecznie przewietrzanych, zakurzonych pomieszczeniach.

Astma charakteryzująca się lekkim przebiegiem zmniejsza tylko komfort codziennej egzystencji. Człowiek nią dotknięty zaczyna pokasływać, ma krótki oddech. Pomimo niewielkich dolegliwości już w tym stadium choroby powinno być rozpoczęte leczenie; jeśli się tego zaniecha, może dojść do uszkodzenia płuc. Należy podkreślić, że dzieci, nawet leczone, powinny żyć normalnie, aktywnie uczestnicząc w zajęciach fizycznych (gimnastyka szkolna), a nawet w wyczynowych zajęciach sportowych.
Średnio ciężka astma jest bardzo dokuczliwa, co przesądza o stale towarzyszącym pacjentowi uczuciu zmęczenia, a nawet wyczerpania; życie staje się trudne. Z czasem dochodzi do uszkodzenia płuc.

Duszność

Zadyszka, której towarzyszy wrażenie utrudnionej, uciążliwej i nieprzyjemnej czynności oddechowej.
Po raz pierwszy pojawia się zwykle w czasie wysiłku fizycznego, który dotychczas przebiegał bez przykrych dolegliwości i objawów.
Najczęstsze przyczyny:

  • stan podniecenia, nadmierne obciążenie psychiczne (dotyczy to głównie ludzi młodych),
  • choroby płuc (astma oskrzelowa, rozedma płuc) i układu krążenia (astma sercowa).

"Opanować" oddech: zachowując spokój, równomiernie wykonywać wdechy i wydechy.

Kaszel

Odruch uruchomiony w następstwie drażnienia dróg oddechowych przez bodźce zewnętrzne lub stany zapalne.
Czynnik obronny. Zadaniem jego jest utrzymanie drożności dróg oddechowych. Odruch kaszlowy służy usunięciu z dróg oddechowych ciał obcych i nagromadzonego w nadmiarze śluzu.
Kaszel zwykle mija z chwilą wygaśnięcia infekcji lub ustania działania bodźców drażniących drogi oddechowe.
Niekiedy kaszel ma charakter przewlekły ma to miejsce wtedy, kiedy schorzenie narządu oddechowego jest długotrwałe (np. gruźlica). Dotyczy to również nałogowych palaczy. U osób tych kaszel występuje przede wszystkim w godzinach rannych.
Przyczyny:

  • infekcje: przeziębienie, pseudokrup (dławiec rzekomy), koklusz (krztusiec), zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, gruźlica,
  • działanie substancji drażniących: dym tytoniowy (również palenie bierne!), kurz, zarazki, alergeny (pyłki kwiatowe i inne),
  • obecność ciał obcych w drogach oddechowych (cząstki pokarmów, które "wpadły nie w tę dziurkę").

Jeśli kaszel trwa długo, jest uciążliwy, pomocne może i zać się zwalczenie przyczyny (np. zaprzestanie palenia - pić gorące napoje (unikać zimnych!), - pić dużo płynów, aby rozrzedzić śluzową wydzieli łatwiej ją wykrztusić,

Świszczący oddech

Świst przy wdechu (świst wdechowy) najczęściej wskazuje na zwężenie w obrębie krtani lub tchawicy; przyczyną może być np. ucisk spowodowany przez znacznie powiększoną tarczycę.
Świst przy wydechu najczęściej spowodowany jest astmą oskrzelową lub zapaleniem oskrzeli. Tej odmianie świszczącego oddechu towarzyszy zwykle silna duszność, kaszel, odkrztuszanie śluzowej plwociny lub też ból w klatce piersiowej.
Wyjątkowo rzadko przyczyną świszczącego oddechu jest ciało obce w tchawicy, np. mała zabawka (lub jej drobna część), którą dziecko trzymało w buzi.
Zachować spokój. Wygodnie usiąść. Pochylić się nieco ku przodowi.
Odprężyć się.
Nie palić.
Astmatycy: przyjąć zapisany przez lekarza lek (możliwe, że pacjent zapomniał go przyjąć - "przepuścił" dawkę).Porozmawiaj o zdrowiu:

PolecamyFAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.