Poradnik medyczny


Drogi żółciowe

pęcherzyk żółciowy

Zapalenie pęcherzyka żółciowego

W warunkach fizjologicznych pęcherzyk żółciowy stanowi zbiornik żółci wyprodukowanej w wątrobie.

W odpowiedzi na bodziec nerwowy, uruchomiony przez spożycie posiłku i proces trawienia, dochodzi do skurczu mięśni gładkich pęcherzyka, obkurczenia się go i wydzielenia przezeń żółci do dwunastnicy. Po operacyjnym usunięciu pęcherzyka żółciowego żółć wytworzona w wątrobie spływa do jelita cienkiego bez przerwy.

Przyczyną zapalenia pęcherzyka żółciowego jest najczęściej kamica żółciowa lub i czynnik infekcyjny (zapalenie bakteryjne).

Inne przyczyny są rzadsze. Do objawów zapalenia pęcherzyka żółciowego należą silne bóle, występujące najczęściej w nocy i wczesnym rankiem, zlokalizowane w nadbrzuszu po stronie prawej.

Spożycie tłuszczu zwykle nasila bóle. Mdłości, pobudzenie do wymiotów, wymioty i wzdęcia uzupełniają obraz chorobowy. Niekiedy obserwuje się wzrost temperatury ciała. Jeśli wystąpi wysoka gorączka z dreszczami, należy podejrzewać szerzenie się zapalenia w obrębie przewodów żółciowych wewnątrz wątrobowych.

Podczas badania stwierdza się zwykle żywą bolesność na ucisk w prawym nadbrzuszu wzdłuż prawego łuku żebrowego (w prawym podżebrzu). Ból pojawia się lub nasila przy wdechu. Niekiedy można wyczuć powiększony pęcherzyk żółciowy.

Napad kolki

Ogólnym mianem kolki określamy ból o charakterze kurczowym, będący następstwem skurczów mięśni gładkich różnych narządów jamy brzusznej. Należy zaznaczyć, że skórcze mięśni gładkich, w odróżnieniu od skurczów mięśni prążkowanych, nie podlegają naszej woli, mają więc charakter autonomiczny. W zależności od narządu, w obrębie którego dochodzi do bolesnego skurczu mięśni gładkich, mówimy o kolce żółciowej, nerkowej lub jelitowej.
Bóle mają charakter falisty (naprzemienne pojawianie się i ustępowanie bólów).

Bólom często towarzyszą:

  • mdłości,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • poty,
  • uczucie osłabienia, niekiedy zasłabnięcie.

Odprężyć się, usiąść lub położyć.
Niczego nie jeść.
Nie palić.
Ewentualnie napić się słabej herbaty lub niegazowanej wody.
Przyjąć leki przeciwbólowe (patrz str. 289) najlepiej o działaniu przeciwskurczowym. Aptekarz Ci doradzi.
Położyć ciepły okład na brzuch, np.: - frotowy ręcznik namoczony we wrzątku i wyżęty, - gorący termofor (butelka z gorącą wodą).

Uwaga: Łatwo o poparzenie, w napadzie kolki bowiem próg tolerancji na ciepło jest podwyższony (wpływ bólu).



Porozmawiaj o zdrowiu:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.