Poradnik medyczny
Ręce i nogi
Odmrożenia
Uszkodzenie tkanek (głównie dłoni i stóp) spowodowane przez zimno (wilgotna lub sucha zima).
Tworzenie się mikrokryształków lodu w przestrzeniach międzykomórkowych sprzyja miejscowym zakrzepom.
Odmrożona skóra jest blada lub niebieskawa i pozbawiona czucia, często obrzmiewa. Występuje też świąd i uczucie palenia. W następstwie ciężkich odmrożeń może dojść do martwicy tkanek.
Odmrożeniom sprzyjają zaburzenia krążeniowe (niewydolność krążenia, wyczerpanie, upojenie alkoholowe, wyniszczenie głodowe).
Wziąć ciepłą kąpiel, ale temperatura wody w żadnym razie nie może przekraczać 43°C.
Stosować maść poprawiającą mikrokrążenie (.
Unikać urazów. Zapobieganie
W dni wilgotne i zimne dbać o to, aby "dłoniom i stopom było ciepło".
Noszenie ciepłego nakrycia głowy jest niezbędne. Trzeba pamiętać, że głowa jest tą częścią ciała, przez którą organizm traci wyjątkowo dużo ciepła.
Rękawiczki i obuwie nie mogą być ciasne, tylko luźne i wygodne!
Skóra powinna być sucha i czysta.
Po przemoknięciu trzeba możliwie szybko przebrać się w suchą odzież.
Zapalenie stawów
Zapalenie stawów to stan zapalny połączony z obrzękiem, zaczerwieniem, bólem i utrudnieniem motoryki chorej części ciała. Powodowane najczęściej przez zmiany reumatyczne i zwyrodnieniowe, zapalenie stawów może także towarzyszyć innym chorobom takim jak hiperlipidemia, bruceloza, łuszczyca, kiła czy rzeżączka.
Badania: badanie rentgenowskie, tomografia komputerowa Z dolegliwościami należy zgłosić się do osrtopedy lub lekarza rodzinnego Objawy Ból, obrzęk i zaczerwienienie skóry w okolicy stawów. Leczenie Stosowanie kuracji zmniejszających ból i przeciwzapalnych - niesteroidowe leki przeciwzapalne, terapia ciepłem, ultradźwięki. W przypadkach zaawansowania choroby zaleca się iniekcje kortykosteroidów.
Jednym z elementów terapii jest unieruchomienie kończyny. Jeśli stan zapalny spowodowany jest infekcją stosuje się duże dawki antybiotyków a także drenaż stawu z nadmiaru płynu. W zaawansowanych stanach stosowane są różne zabiegi chirurgiczne takie jak synowektomia - usunięcie chorobowo zmienionej maziówki pokrywającej powierzchnię chrząstki ( zabiegi te dotyczą zwykle kolana ), wszczepienie protezy stawu biodrowego, barkowego, łokciowego, kolanowego lub stawów palców. W przypadku leczenia chorób stawów istotną rolę odgrywa fizykoterapia.
Bóle barków
Przyczyn tzw. zespołu bolesnego barku jest wiele. Niekiedy mogą je spowodować urazy, upadki i przeciążenia sportowe, a także nieroztropne uprawianie rekreacyjnego sportu: zbyt intensywne zajęcia areobiku, ćwiczenia na siłowni, gra w tenisa, a nawet forsowna poranna gimnastyka. Wywołać je może nagły wysiłek fizyczny, np. dźwignięcie ciężkiego przedmiotu, albo długotrwały bezruch. Do takiej dolegliwości przyczynia się niekiedy zmieniająca się wraz z wiekiem nieprawidłowa postawa ciała i siedzący tryb życia, co powoduje osłabienie mięśni, a szczególnie obręczy barkowej.
Trzy stadia Dolegliwoęci bólowe związane z tzw. zespołem bolesnego barku powodują ogromne utrudnienia w codziennym życiu, uniemożliwiają ubieranie się, czesanie i mycie. Pacjent nie może spać w nocy, szczególnie wtedy, gdy śpi na chorym boku.
Choroba ta przebiega zazwyczaj w trzech stadiach:
zapalenie kaletki maziowej
- ból pojawia się po przeciążeniu ruchem podnoszenia i rotacji wewnętrznej; zapalenie torebki stawowej i ścięgien
- ból występuje podczas pracy mięśni (rotatorów, głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia); uszkodzenie rotatorów i/lub ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia
- ból jest ciągły, nocny, nie pozwalający choremu spać na chorym barku, niemożność ruchu czynnego barku (podnoszenia ręki, ruchu bokiem, rotacyjnego).
Łokieć tenisisty
Łokieć tenisisty (lub golfisty) - stan zapalny zewnętrznej powierzchni stawu łokciowego spowodowany przeciążeniem przyczepionych do niej ścięgien mięśni przedramienia.
Objawy: ból, obrzęk, zaczerwienienie łokcia. Leczenie: leki przeciwzapalne, unieruchomienie, wypoczynek.
Badania: badanie fizykalne, z dolegliwościami należy zgłosić się do ortopedy, chirurga lub lekarza rodzinnego.
Schorzenie dotyczy najczęściej pacjentów w wieku od 40 do 60 lat. Łokieć tenisisty (zapalenie nadkłykcia bocznego) lub golfisty (zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej) dotyczy w sumie 1-3% całej populacji.
Za czynniki wywołujące łokieć tenisisty uważa się często powtarzane czynności ruchowe (np. grę na pianinie, pisanie na maszynie lub komputerze, ruchy rotacyjne) i uprawianie sportu. U podłoża patogenezy zmian zwyrodnieniowych i stwardnienia przyczepów ścięgien mięśni przedramienia leżą powtarzające się mikrourazy m.in. łokcia.
Łokieć tenisisty jest zwyczajową nazwą schorzenia, które fachowo nazywa się zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej (sąsiaduje on ze stawem łokciowym). Na owym nadkłykciu znajdują się przyczepy mięśni, które zawiadują pracą nadgarstka (jego prostowaniem).
Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w stanach przewlekłego przeciążenia nadgarstka. Sytuacja ta występuje np. u tenisistów, gdyż podczas gry nadgarstek ciężko pracuje (stąd nazwa choroby). Przyczyn, w których dochodzi do przeciążenia nadgarstka, jest wiele, np. podczas prac krawieckich, ćwiczeń wioślarzy, gry skrzypków, a także pracy przy komputerze. Tak więc określenie łokieć tenisisty może być dla laika mylące, bowiem nie jest to choroba dotycząąca tylko tenisistów. Schorzenie jest bardzo uciążliwe. Charakteryzuje się okresowymi silnymi bólami łokcia.
Zapalenie kaletki maziowej
Stawy, narażone na silny ucisk, np. staw łokciowy lub kolanowy, posiadają - w celach ochronnych - kaletkę maziową, która położona jest pomiędzy stawem a tkanką podskórną.
Jeśli nastąpi zapalenie kaletki, tworzy się w jej obrębie więcej płynu (zapalnego), niż może on być miejscowo wchłonięty i kaletka obrzmiewa.
Stany zapalne kaletek maziowych toczą się poza stawem, tak więc obrzęk nie dotyczy samego stawu.
Jeśli dojdzie do urazu, to do wnętrza kaletki maziowej mogą wtargnąć ustroje chorobotwórcze. Bakterie mnożąc się w obrębie kaletki powodują jej zropnienie.
Obrzęk jest prawie niebolesny (wyjątek: ucisk!).
Zapaleniu kolanowej kaletki maziowej sprzyja praca "na klęcząco".
Porozmawiaj o zdrowiu:
Polecamy
FAQ Forum dyskusyjnego
Dyskusja na temat:
- Zdrowie i profilaktyka
- Dieta zgodna z grupą krwi
- Zdrowa żywność
- Odchudzanie
- Przepisy kulinarne
- Pielęgnacja ciała
- Zerwij z nałogiem
- Ogłoszenia turystyczne