Poradnik medyczny
Męskie narządy płciowe
Przerost gruczołu krokowego
Męski gruczoł krokowy ulega łagodnemu przerostowi -łagodny gruczolak prostaty (nie mylić z rakiem tego narządu!).
Gruczoł krokowy, twór wielkości kasztana, położony jest na przeponie miednicy poniżej pęcherza moczowego. Ujście pęcherzowo-cewkowe daje początek cewce moczowej, która przebiega przez prostatę i penis na zewnątrz.
Przerost prostaty występuje przede wszystkim u mężczyzn po 50 roku życia.
Wprowadzając palec do odbytnicy, można pośrednio określić wielkość, kształt i spoistość gruczołu krokowego.
Jeśli gruczoł krokowy utrudnia odpływ moczu, to ułatwione zostaje namnażanie się bakterii w moczu zalegającym w pęcherzu. Ponadto następuje zastój moczu również w obrębie moczowodów i miedniczek nerkowych oraz zwiększenie ciśnienia w ich obrębie, co może uszkadzać miąższ nerkowy również na drodze mechanicznej.
Większość gruczolaków prostaty ma charakter łagodny. Przyczyną ich są zmiany hormonalne, do jakich dochodzi w ustroju starzejącego się mężczyzny.
Przerost gruczołu krokowego może ulec zezłośliwieniu (łagodny gruczolak może przekształcić się w gruczolakoraka). U mężczyzn powyżej 65 roku życia rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym.
W początkowym okresie przerost gruczołu krokowego przebiega najczęściej bezobjawowo.
Wolno postępujący przerost prostaty powodujący stałe, ale powolne powiększanie się gruczołu, może utrudniać całkowite opróżnianie się pęcherza moczowego. W tym okresie choroby występują takie dolegliwości jak:
- częste parcie na mocz; strumień oddawanego moczu przestaje być wartki (staje się wątły); oddawanie moczu zaczyna się i nagle, nieoczekiwanie ustaje; w końcowym okresie oddawania moczu (mikcji) mocz wycieka kroplami; niekiedy mocz jest krwisty;
- występują trudności w samokontroli czynności pęcherza; dochodzi do nietrzymania moczu; nocą pojawia się parcie na mocz;
- następuje nagłe zupełne zatrzymanie moczu: jest to oczywiście bezmocz pochodzenia mechanicznego; w ciągu kilku następnych godzin pojawiają się bóle, często o znacznym nasileniu, odczuwane również
- wraz ze wzmożonym uczuciem parcia - przy ucisku
Zaburzenia erekcji
Niezdolność odbycia normalnego stosunku płciowego, wynikająca z niedostatecznego wzwodu (erekcji) męskiego członka. Najczęściej jest to zaburzenie nabyte. Jeśli we wczesnych godzinach porannych lub w następstwie masturbacji (onanizowania się) dochodzi do pełnego wzwodu znaczy to, że impotencja jest pochodzenia psychicznego.
Podłoże psychiczne impotencji to przede wszystkim:
- seksualne poczucie winy (obwinianie się na tle seksualnym),
- lęk przed intymnością,
- stany przygnębienia (obniżony nastrój, subdepresja, depresja).
Zaburzenia erekcji mogą ograniczać się do jednej partnerki i nie dotyczyć innej, mogą też być związane z określonym miejscem (mieszkanie, hotel, miejscowość).
Kiedy nie jesteś w stanie odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną twoich zaburzeń potencji. Jeśli wchodzi w rachubę czynnik psychiczny, warto udać się do lekarza z partnerką. Czasami wyjaśnienie pewnych sytuacji wystarcza.
Lekarz może też zalecić zastosowanie trójstopniowej metody leczenia Mastersa i Johnsona:
- Stopniowane wzajemne pieszczoty.
- Pieszczoty części płciowych.
- Stosunek bez presji "perfekcyjnego wykonania".
Ewentualnie udać się do poradni małżeńskiej lub psychologa.
Porozmawiaj o zdrowiu:
Polecamy
FAQ Forum dyskusyjnego
Dyskusja na temat:
- Zdrowie i profilaktyka
- Dieta zgodna z grupą krwi
- Zdrowa żywność
- Odchudzanie
- Przepisy kulinarne
- Pielęgnacja ciała
- Zerwij z nałogiem
- Ogłoszenia turystyczne