Poradnik medyczny


Zaburzenia odżywiania

utrata apetytu

Utrata apetytu

Zmniejszenie apetytu może wynikać z sytuacji konfliktowej (np. pomiędzy dzieckiem a rodzicami) lub innego stresu.
W przypadku niemowląt i małych dzieci bardzo często jest tak, że to tylko rodzicom się wydaje, że dziecko je za mało.

Małe dzieci nie muszą być otyłe! Jeżeli są one aktywne i wydają się szczęśliwe, to oznacza, że rozwijają się prawidłowo.
Poważne schorzenia rzadko są przyczyną gorszego apetytu. Zjawisko to jest nader częste u dziewcząt i kobiet do 25 roku życia (lęk przed przytyciem: "tracę linię").

Nie wolno jeść słodyczy i lodów między posiłkami!
Unikać nadmiernego spożywania słodzonych napojów (Coca-Coli, soków owocowych, lemoniady), ponieważ cukier w nich zawarty czyni Cię sytym i później nie jesteś głodny.
Nigdy nie zmuszać dzieci do jedzenia!
Przy karmieniu niemowląt zwracać uwagę na to, aby otwór w smoczku był wystarczająco duży.
Kiedy ogólne samopoczucie jest marne.
Kiedy dziecko chudnie, a niemowlę nie przybiera na wadze
Kiedy nastolatek bardzo szybko chudnie.

Chudnięcie

Utrata wagi ciała jest zjawiskiem normalnym przy stosowaniu diety ubogokalorycznej.
Znaczne chudnięcie może wystąpić pomimo normalnego apetytu i niestosowania ograniczeń dietetycznych, np. przy dużej aktywności fizycznej.

Przyczyną chudnięcia, mimo odpowiedniego żywienia pod względem ilościowym i jakościowym, mogą być różne schorzenia, np. nadczynność tarczycy, choroby układu pokarmowego, złośliwy proces nowotworowy.
Jeśli chudnięcie nie jest zamierzone, zwiększyć dzienną dawkę kalorii poprzez większe spożycie.
Kontrolować wagę ciała, najlepiej codziennie.
Jeżeli pomimo bogatej kalorycznie diety chudnięcie postępuje.
Jeśli spada ogólna forma, pojawia się osłabienie, zmniejsza się sprawność fizyczna. Również wtedy, kiedy stwierdza się objawy schorzenia ogólnego.
Zawsze wtedy, kiedy przyczyna ubytku wagi ciała nie jest znana.

Nadwaga i otyłość

Nadmierna waga najczęściej spowodowana jest dodatnim bilansem energetycznym, tzn. spożywaniem pokarmu zawierającego większą ilość kalorii od tej, którą organizm może spożytkować energetycznie. Do oceny prawidłowej wagi służy indeks masy ciała BMI (Body Mass Indeks). Jest to masa ciała w kilogramach podzielona przez wzrost wyrażony w metrach, podniesiony do kwadratu.

  • Jeżeli otrzymany wynik mieści się w granicach 18,5-25 - waga jest prawidłowa.
  • Jeśli wynosi 25-30, świadczy o nadwadze.
  • Wynik powyżej 30 to już otyłość,
  • a powyżej 40 - otyłość olbrzymia.

Dodatkowo dzieląc obwód talii (w cm) przez obwód bioder (w cm) można ustalić typ otyłości. Jeśli wynik jest większy od 0,9 (mężczyźni) i 0,8 (kobiety), to świadczy o typie otyłości tzw. jabłkowym (brzusznym). Jeśli jest mniejszy, dowodzi otyłości tzw. gruszkowej (biodrowo-udowej). Precyzyjnie można zbadać ilość tkanki tłuszczowej i jej rozmieszczenie przy pomocy aparatury, w którą są wyposażone specjalistyczne gabinety lekarskie. Nadwaga, a szczególnie otyłość, same uznane są za chorobę, która powoduje wiele różnych groźnych chorób. Leczenie otyłości jest jednym z najważniejszych programów międzynarodowych na początku XXI w.

Zatrucia


Jest to pojęcie ogólne i obejmuje następstwa oddziaływania na ustrój różnych substancji wywołujących różnorakie zaburzenia przede wszystkim w układzie krążenia i oddychania.
Stosunkowo częstą przyczyną u dorosłych jest przedawkowanie leków (próba samobójcza).
Natomiast u dzieci częstą przyczyną zatrucia bywa bezmyślne spożycie trujących owoców leśnych, nie schowanych przez dorosłych leków, środków czyszczących lub innych chemikaliów.

Należy pamiętać, że małe dzieci połykają nawet takie substancje, które im nie smakują. Uwaga Różne środki lecznicze oraz chemikalia używane w gospodarstwie domowym: rozpuszczalniki, środki czyszczące, wszystkie środki zawierające benzynę, terpentyna, chemiczne środki ochrony roślin (pestycydy) są niebezpieczne nawet w małych ilościach! Obchodzić się ostrożnie z niebezpiecznymi substancjami! (najlepszy sposób uniknięcia zatrucia). Szkodliwe preparaty starannie chować przed dziećmi! Jeśli poszkodowany jest senny lub nieprzytomny:

  • usunąć z jamy ustnej protezy i wymiociny, aby ochronić go przed zachłyśnięciem,
  • ułożyć go na boku (nigdy na wznak!),
  • natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe!

U dzieci wypłukać jamę ustną, aby usunąć resztki trującej substancji. Nie wolno zmuszać dzieci do wymiotów!




Porozmawiaj o zdrowiu:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.