Poradnik medyczny


Jama ustna i gardło

gardło, jama ustna i zatoki

Zapalenie jamy ustnej

Zapalenie jamy ustnej może być samodzielną jednostką chorobową, ale może też być miejscowym objawem schorzenia ogólnoustrojowego. Do najczęstszych objawów należą:

  • przykry zapach z ust,
  • uczucie palenia i ból w jamie ustnej, zwłaszcza podczas jedzenia.

Zapalenie jamy ustnej jako samodzielna choroba:

  • afty (nadżerki) - pojedyncze lub mnogie, drobne, powierzchowne białożółte wykwity z czerwoną otoczką, o średnicy od 3 do 7 mm. Przyczyna tych zmian jest nieznana.
  • pleśniawki - występują głównie u dzieci i po leczeniu antybiotykami znikają. Są to białawe, lekko wypukłe plamki (ogniskowe, mleczne naloty, łatwo krwawiące). Spowodowane są one przez grzyby chorobotwórcze, głównie z rodzaju Candida.
  • opryszczka - przyczyną zmian opryszczkowych (bolesne pęcherzyki na śluzówce jamy ustnej lub na wargach) jest infekcja wirusowa. Często wirus opryszczki towarzyszy innym wirusom, wywołującym inne choroby. Pęcherzyki powodują uczucie palenia, bolesnego napięcia i świądu. Początkowo pęcherzyki opryszczki wypełnione są wodnistą cieczą, a następnie powoli wysychają.

Zapalenie jamy ustnej jako objaw choroby ogólnoustrojowej: Dbać o higienę jamy ustnej, usuwać z niej starannie resztki pokarmowe. Unikać ostrych potraw. Dbać, aby protezy były dobrze dopasowane - i tylko takie nosić! Nie używać tabletek do ssania, które zawierają antybiotyki (zawsze mamy je w apteczkach domowych). Środki stosowane do dezynfekcji jamy ustnej mogą okazać się pomocne

Zapalenie gardła

Bolesny stan zapalny, dotyczący przede wszystkim gardła, utrudniający połykanie i przy połykaniu najdotkliwiej odczuwalny.
Najczęściej zapalenie gardła jest objawem przeziębienia, a więc infekcji wirusowej. W około 1/3 przypadków zapalenie gardła jest pochodzenia bakteryjnego (zapalenie migdałków, angina).
Chorobie często towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych, zarówno szyjnych jak i podżuchwowych, które przybierają postać dobrze wyczuwalnych, odgraniczonych i lekko przesuwalnych tworów o wielkości nasienia soczewicy lub trochę większej.
Najczęściej zapalenie gardła ustępuje samoistnie po upływie sześciu - siedmiu dni. Jeśli dolegliwości i objawy trwają dłużej, należy podejrzewać gorączkę gruczołową).
Nawroty zapalenia gardła występują najczęściej od 3 do 8 i od 14 do 20 roku życia.
Usunięcie migdałków podniebiennych (tonsillektomia) nie chroni, niestety, w pełni przed nawrotami zapalenia gardła. Dlatego migdałki należy operować tylko wtedy, kiedy ropne stany zapalne gardła powtarzają się co najmniej kilka razy w ciągu roku.
Pić ciepłe płyny, herbatę ziołową o działaniu przeciwzapalnym (np. herbatę rumiankową).
Zaleca się płukać gardło ciepłym roztworem soli kuchennej lub naparem z szałwii.
Leki stosowane przy bólach gardła (patrz str. 285) mogą okazać się pomocne i przynieść ulgę.
Antybiotyki nie działają na wirusy; stosowanie ich jest uzasadnione tylko wtedy, kiedy wraz z infekcją wirusową występuje zakażenie bakteryjne.

Chrypka


Przyczyny:
  • podrażnienie strun głosowych przez ich przeciążenie (krzyczenie, głośne czytanie) lub dym tytoniowy. Ustępuje przy ograniczeniu, a zwłaszcza po rzuceniu palenia;
  • obrzęk zapalny strun głosowych w stanach infekcyjnych: przeziębienie, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, pseudokrup (dławiec rzekomy), koklusz (krztusiec). Chrypka ustępuje wraz z cofaniem się procesu chorobowego;
  • obrzęk strun głosowych spowodowany przez obecność polipów. Poprawę można uzyskać jedynie dzięki pomocy lekarskiej;
  • uszkodzenie nerwów krtaniowych, które odpowiedzialne są za prawidłowe położenie i ruchomość strun głosowych (proces chorobowy dotyczący samych nerwów bądź ich uszkodzenia w czasie operacji wykonywanej w okolicy krtani, np. operacji krtani lub tarczycy). Oszczędzać głos. Nie palić. Pić gorące napoje (unikać zimnych). Stosować inhalacje z roztworu soli lub z rumianku. Środki przeciwgrypowe do inhalacji.

Przykry zapach z ust

Ciało każdego człowieka pachnie odmiennie; dotyczy to również swoistego dla danej osoby zapachu z ust (zapach ten nie musi być wcale przykry).
Przyczyny przykrego zapachu z ust mogą być różne, najczęstsze z nich to:

  • zapalenie dziąseł lub inne stany zapalne jamy ustnej,
  • przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych,
  • angina,
  • zapalenie zatok obocznych nosa,
  • inne stany zapalne dróg oddechowych,
  • nieżyt żołądka (zapalenie błony śluzowej żołądka),
  • spożywanie niektórych produktów żywnościowych (cebuli, czosnku, piwa, innych napojów alkoholowych),
  • u niemowląt często występuje kwaśny zapach z ust, będący objawem trawienia mleka (proces fermentacyjny).


Przykry zapach z ust jest zjawiskiem przemijającym i często ustępuje samoistnie.
Często i dokładnie myć zęby, pielęgnować dziąsła i dbać o higienę jamy ustnej: - niezależnie od mycia zębów używać wykałaczek w celu. usuwania resztek pokarmowych z przestrzeni między-zębowych, - często płukać jamę ustną.
Nie palić papierosów.
Ograniczyć spożycie alkoholu.
Stosować płyny dezynfekujące jamę ustną, a przy jej stanach zapalnych środki odkażające śluzówkę jamy ustnej.



Porozmawiaj o zdrowiu:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.