Poradnik medyczny


Uszy

budowa ucha ludzkiego

Utrata słuchu

Narząd słuchowy składa się z:

  • ucha zewnętrznego: zbiera szmery i tony,
  • ucha środkowego: przenosi bodźce słuchowe od błony bębenkowej do ucha wewnętrznego,
  • ucha wewnętrznego: przemienia tony i szmery w bodźce nerwowe, które trafiają następnie do mózgu.

Utrata słuchu może być następstwem procesów chorobowych, toczących się w każdej z trzech jego części:
  • Ucho zewnętrzne: czopy woskowinowe i stany zapalne, najczęściej jednostronne. Właściwe leczenie przywraca słuch.
  • Ucho środkowe: stany infekcyjne; ropienie ogranicza ruchomość kosteczek słuchowych i tym samym utrudnia lub nawet uniemożliwia przenoszenie tonów i szmerów. Antybiotyki najczęściej są skuteczne. Leczenie operacyjne (dzieci) stosuje się rzadko.
  • Ucho wewnętrzne: uszkodzenie nerwów słuchowych:
    w zaburzeniach ukrwienia (wiek podeszły, stany poudarowe),

uszkodzenie porodowe,
różyczka w pierwszych trzech miesiącach ciąży (wtedy zwykle występują również zaburzenia widzenia).
Kiedy niemowlę lub małe dziecko zdradza oczywiste objawy upośledzenia słuchu (np. nie słyszy głośnego klaśnięcia za jego plecami).
Kiedy upośledzenie słuchu wystąpi w wieku dojrzałym.
Jeśli utrata słuchu wystąpi nagle w wyniku zmian naczyniowych (udar), do lekarza należy udać się natychmiast (lub wezwać go).

Ból ucha


Zarówno ból ucha, jak i wyciek z ucha mogą występować niezależnie od siebie. Objawy te mogą - ale nie muszą wskazywać na podrażnienie lub zapalenie ucha zewnętrznego lub środkowego. Ucho zewnętrzne
Rurkowaty, pokryty skórą przewód słuchowy sięga od małżowiny usznej aż do błony bębenkowej. Przewód słuchowy działa jak słuchawka wychwytując dźwięki.


W obrębie ucha zewnętrznego mogą zaistnieć różne nieprawidłowości, takie jak:
  • nagromadzenie stwardniałej woskowiny. Może to być przyczyną upośledzenia słuchu, głuchoty i bólów ucha;
  • ropny naciek ściany przewodu słuchowego, wywołujący silne bóle, odczuwane zwłaszcza przy dotyku i przy wykonywaniu ruchów. Jeśli zbiornik ropny otworzy się, dochodzi do wycieku na zewnątrz, niekiedy cuchnącej, wydzieliny;
  • zapalenia i urazy przewodu słuchowego. Nierzadko towarzyszy temu świąd. Stany te są często następstwem niewłaściwego oczyszczenia przewodu słuchowego (ostre, brudne patyczki, zapałki, wykałaczki, niekiedy druciki).

Ucho środkowe - Jest to mała, jamista przestrzeń, położona za błoną bębenkową. Mieszczą się w niej trzy małe kosteczki, za pomocą których bodźce słuchowe przenoszone są do ucha wewnętrznego. Trąbka Eustachiusza stanowi połączenie ucha środkowego z jamą gardłową.
Stany zapalne, występujące w obrębie gardzieli, mogą przenosić się do ucha środkowego poprzez trąbkę Eustachiusza. Zapalenia te mogą mieć charakter ropny, przebiegać z ostrymi bólami ucha i gorączką.
Zapalenie ucha środkowego szczególnie często występuje u dzieci pomiędzy trzecim a ósmym rokiem życia.
Jeśli proces zapalny, toczący się w obrębie ucha środkowego, uszkodzi błonę bębenkową, dochodzi do wycieku z przewodu słuchowego wydzieliny ropnej, niekiedy podbarwionej krwią.
Wraz z odpływem ropy ustępują bóle.
Bóle niekoniecznie muszą wskazywać na chorobę uszu. Niekiedy są one objawem: - zapalenia stawu żuchwowego,

Szum w uszach

Nieprzyjemne, ustawicznie zakłócające spokój, nękające, gwiżdżące lub dzwoniące szumy w uszach, pochodzące nie z zewnątrz, lecz z wnętrza ucha.
Szumy te odczuwane są najczęściej wtedy, kiedy wokół panuje cisza (nocą przy zasypianiu).
Najczęstsze przyczyny:

  • schorzenia uszu,
  • podeszły wiek,
  • zaburzenia krążenia w obrębie ucha wewnętrznego,
  • niekiedy obecność woskowiny w przewodzie słuchowym.

W wielu wypadkach szum w uszach jest zjawiskiem stałym, nie poddającym się żadnemu leczeniu.
W 80% przyczyna jest nieznana
Jeśli szum spowodowany jest przez woskowinę, wkroplić do przewodu słuchowego nieco ciepłego oleju roślinnego w celu zmiękczenia woskowiny.

Woskowina

Woskowina jest fizjologiczną wydzieliną gruczołów łojowych przewodu słuchowego.

U niektórych ludzi wydzielina ta jest produkowana w nadmiarze i ma większą spoistość. Sprzyja to zwężeniu, a nawet zatkaniu przez woskowinę przewodu słuchowego, co może wywoływać bóle, uczucie ucisku, upośledzenie słuchu, a nawet głuchotę.
W żadnym przypadku nie używać ostrych przedmiotów (nawet patyczków, zaopatrzonych w wacik) w celu usunięcia woskowiny, ponieważ można łatwo urazić ścianę bardzo wrażliwego przewodu słuchowego i niechcący wepchnąć woskowinę głębiej, zwłaszcza wtedy, kiedy jest jej dużo i kiedy jest ona dość twarda.
Wpuścić do przewodu słuchowego kilka kropli ciepłego oleju roślinnego. Wówczas woskowina mięknie i często oddziela się sama.
Jeśli wystąpi ból ucha, wyciek z ucha, upośledzenie słuchu lub głuchota. Płukanie przewodu słuchowego ciepłą wodą może usunąć czop woskowiny i tym samym dolegliwości. Jeśli przyczyna wymienionych dolegliwości jest inna, tylko lekarz jest w stanie ją rozpoznać i odpowiednio leczyć chorobę ucha.



Porozmawiaj o zdrowiu:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.