Porady dla zdrowia


Leczenie trądziku młodzieńczego

Trądzik pospolity

trądzik

Trądzik pospolity (acne vulgaris) jest jednym z najczęstszych schorzeń okresu młodzieńczego. Ocenia się, że jego różnie nasilone postacie występują u ok. 90 proc. populacji w wieku 12-18 lat. W ok. 85 proc. przypadków schorzenie to przebiega łagodnie stanowiąc stosunkowo niewielki defekt kosmetyczny i nie wymaga leczenia specjalistycznego. Natomiast u pozostałych 15 proc. wskazana jest porada dermatologa.

Chociaż pojawienie się trądziku wiąże się z okresem pokwitania, to jednak istnieją udokumentowane dane, że objawy chorobowe u znacznego odsetka pacjentów obojga płci występują już w okresie przedpokwitaniowym oraz mogą utrzymywać się (częściej u kobiet) powyżej trzeciej dekady życia. Rzadko choroba ta przebiega burzliwie, pozostawiając trwałe ślady w postaci zanikowych lub przerosłych blizn. W sporadycznych przypadkach nie ogranicza się tylko do zmian skórnych i wiąże się z objawami ogólnymi.

Rola czynników genetycznych związanych z tym schorzeniem nie została dokładnie wyjaśniona. Obserwacje kliniczne wskazują jednak, że skłonność do ciężkich postaci trądziku może być dziedziczna, gdyż w wielu przypadkach u dzieci rodziców, którzy go przechodzili, również stwierdza się cięższy przebieg tej choroby.

Obecnie uważa się, że jedynymi bakteriami odgrywającymi istotną rolę w rozwoju trądziku są beztlenowe - Propioni bacterium acnes, aczkolwiek w obrębie zmian występują również bakterie tlenowe - Staphylococcus epidermidis i drożdżaki Pityrosporum ovale. Wszystkie one występują w skórze osób bez trądziku. Innymi czynnikami wpływającymi na przebieg trądziku mogą być: stres, leki, dieta i kosmetyki (np. steroidy - anaboliki, lit, fenytoina, izoniazyd, oleje mineralne, dziegcie). Pogorszenie w obrębie skóry obserwuje się u ok. 50 proc. pacjentów i tylko po niektórych produktach spożywczych - czekolada, kakao, ostre przyprawy, marynaty. Również nasłonecznienie (w ok. 20 proc. przypadków) może powodować zaostrzenie się zmian, związane z podwyższoną temperaturą, wilgotnością powietrza, poceniem się. U większości pacjentów w okresie letnim występuje jednak znaczna poprawa. U ok. 60-70 proc. młodych kobiet trądzik ulega zaostrzeniu w okresie przedmiesiączkowym.

W skutecznej terapii trądziku podstawową rolę odgrywa dobry kontakt lekarza z pacjentem. Podstawą jej jest leczenie miejscowe, które jest wystarczające u ok. 60 proc. pacjentów. U pozostałej części konieczna jest terapia ogólna.

W chwili obecnej lekarz dysponuje szeroką gamą preparatów do leczenia różnych postaci trądziku pospolitego - od najłagodniejszych form do najcięższych. Właściwe postępowanie daje gwarancję poprawienia stanu skóry. Istnieje również wiele preparatów i metod usuwania następstw trądziku (przebarwienia po długotrwale utrzymujących się stanach zapalnych, blizny przerosłe lub zanikowe, odbarwienie naskórka i inne). Szczególnie zachęcające wyniki uzyskuje się za pomocą kuracji kwasami owocowymi, a przede wszystkim kwasem glikolowym.

Trądzik młodzieńczy można ukrywać lub tuszować. Można również udawać chorego i odwołać umówione spotkania. Jednakże bez względu na to, co będzie się robiło, to tylko czas i odpowiednia pielęgnacja mogą pomóc w leczeniu trądziku młodzieńczego.

Istnieje wiele mitów na temat trądziku, a nawet produktów, które reklamuje się jako lekarstwa pomagające zwalczyć źródło trądziku.

Na tej stronie staramy się opisać najlepsze metody leczenia trądziku oraz rozprawić się z często powtarzanymi mitami. Nie każdy lek na pryszcze jest odpowiedni dla każdego użytkownika, tak więc każdy użytkownik musi upewnić się, że należycie doinformował się przed wyborem odpowiedniego dla siebie sposobu leczenia. Liczymy, że strona ta będzie pomocna w podjęciu świadomej decyzji w związku z wyborem najlepszej kuracji przeciwtrądzikowej dla swojego indywidualnego rodzaju schorzenia i skóry.


Metody leczenia trądziku młodzieńczego

Istnieje kilka różnych rodzajów leczenia trądziku, które są obecnie dostępne. Są to środki domowe, ogólnodostępne leki na trądzik albo leki dostępne na receptę.

Samodzielnie robione środki na trądzik:

Ten rodzaj leków na pryszcze może być wykonany w zaciszu własnego domu i jest atrakcyjną opcją dla wielu ludzi. Ważne będzie, aby wziąć pod uwagę koszty, jeśli jesteś świadomy budżetu, ponieważ ceny domowego leczenia trądziku mogą się znacznie wahać. Naturalne sposoby domowe, które są organiczne, mogą obejmować drogie składniki botaniczne, takie jak olejek lawendowy lub mogą być w dużej mierze wykonane z niedrogich produktów, wykorzystywanych na co dzień w gospodarstwie domowym, takich jak ocet, płatki owsiane i soda oczyszczona.

Po wymieszaniu składników, według receptury, która zawiera składniki antybakteryjne i antyseptyczne, należy zastosować produkt końcowy na niewielkim skrawku skóry, zanim w pełni się go użyje. Ten "test skórny" zapewnia, że mikstura nie będzie nieumyślnie powodować zaostrzenia trądziku lub podrażnienia.

Ogólnodostępne leki na trądzik:

W lokalnej aptece lub sklepie kosmetycznym będzie dostępnych kilka dostępnych bez recepty leków na trądzik młodzieńczy. Nie oceniaj produktu tylko na podstawie jego ceny. To, że produkt jest bardziej kosztowny, nie oznacza, że będzie on bardziej skutecznym rozwiązaniem na Twój konkretny problem. Tanie środki na pryszcze, które są wykonane z pewnych składników chemicznych, mogą podrażniać skórę i pogarszać problemy skórne. Aby wybrać najlepszy produkt, czytaj etykiety. Jeśli dwa produkty zawierają prawie identyczne składniki aktywne, możesz wybrać ten z najlepszą ceną.

Leki na trądzik na receptę:

Przy stosowaniu leków na receptę na trądzik młodzieńczy, korzystnym elementem będzie możliwość zadawania pytania swojemu lekarzowi o leki i wizyty, aby upewnić się, że lek działa prawidłowo.

Chociaż nie ma w 100% skutecznego lekarstwa na trądzik, to stosunkowo łatwo można leczyć jego symptomy. Istnieje szereg procedur, które są w stanie ułatwić zarządzanie aktualnym stanem skóry i zmniejszyć objawy trądziku.

Leki na trądzik, od słabszych do mocniejszych, obejmują:

  • Leki dostępne bez recepty: Ponieważ główną przyczyną trądziku młodzieńczego jest zatykanie porów i mieszków włosowych przez martwy naskórek i łój, oczyszczanie jest pierwszą linią obrony przed występowaniem i rozprzestrzenianiem się krost. Od prostego niewysuszającego skóry mydła do roztworów zawierających nadtlenek benzoilu, usuwanie martwej tkanki z obszarów zakażonych pomaga zatrzymać nadprodukcję łoju, która powoduje zmiany trądzikowe. Do popularnych, dostępnych bez recepty leków na trądzik młodzieńczy należą:
    • o Kwas azelainowy
    • Nadtlenek benzoilu
    • Kwas glikolowy
    • Rezorcyna
    • Kwas salicylowy
    • Siarka
  • Antybiotyki: Zmiany trądzikowe ulegają pogorszeniu poprzez obecność bakterii pod skórą. Antybiotyki, w formie doustnych tabletek lub miejscowych maści mogą pomóc zmniejszyć ilość bakterii, które powodują stan zapalny i krosty. Do antybiotyków stosowanych na trądzik młodzieńczy zaliczają się:
    • o Klindamycyna
    • Doksycyklina
    • Erytromycyna
    • Minocyklina
    • Sulfacetamid sodu
    • Solodyn
    • Tetracyklina
  • Leczenie hormonalne: W wielu przypadkach, trądzik spowodowany jest wysokim poziomem hormonów. Terapia hormonalna, która obniża poziom androgenów, pomaga ograniczyć elementy, które powodują, że skóra wytwarza zbyt dużą ilość łoju.
  • Leczenie steroidowe: Czasami, gdy ma się do czynienia z wysokim poziomem obrzęku, może zostać przepisany miejscowy lek steroidowy na pryszcze. Może mieć on postać zastrzyku lub leku naskórnego, który jest dostępny na receptę.
  • Retinoidy: Retinoidy w leku stosowanym miejscowo lub doustnie, wykazały się skutecznością w zmniejszaniu rozprzestrzenienia trądziku pospolitego. Używane na trądzik retinoidy to:
    • Adapalen
    • Tazaroten
    • Miejscowe retinoidy
    • Izotretynoina
    • Tretynoina
  • Dermabrazja: W niektórych zaawansowanych przypadkach, kuracja dermabrazją jest najlepszym rozwiązaniem. Dermabrazja działa, jako swego rodzaju ultraczyszczenie, które właściwie usuwa górną warstwę skóry. Wykonywana przy użyciu substancji chemicznych lub laserów, jest skuteczna zarówno w oczyszczaniu skóry z czopów łoju i martwego naskórka, jak i usuwaniu niektórych skutków blizn potrądzikowych.
  • Zabiegi laserowe: Zabiegi laserowe są coraz bardziej popularne w kuracji i mogą być zróżnicowane - od klinicznych po lekkie.
  • Wykonane samodzielnie leki na trądzik młodzieńczy
  • Zabiegi chirurgiczne na trądzik
  • Leczenie trądziku w oparciu o typ skóry

Przyczyny trądziku młodzieńczego

Dowiedz się o mitach i faktach na temat przyczyn trądziku, które mogą okazać się zaskakujące!

Chociaż większość przypadków trądziku jest łagodnych, takich które powodują tworzenie się zaledwie jednego czy dwóch pryszczy, to jednak w ciężkich przypadkach trądzik może prowadzić do powstawania infekcji i trwałych blizn na ciele. Stan skóry może się pogorszyć, gdy mieszki włosowe na skórze są zapychane przez naturalnie produkowany łój. Oto niektóre z przyczyn trądziku młodzieńczego:

Hormony: Przyczyną pojawienie się trądziku najczęściej i najgwałtowniej u nastolatków jest zwiększona produkcja hormonów, które to występują w okresie dojrzewania i są powodem zwiększonej produkcji łoju przez skórę. Z tego samego powodu kobiety podczas cyklu menstruacyjnego mogą mieć wysyp pryszczy. Wysoka produkcja hormonów takich jak testosteron, DHT i DHEAS, sprawiają że skóra robi się tłusta i pojawiają się na niej krosty.

Dziedziczność: Niestety, jednym z czynników, który mocno wpływa na skłonność do wyprysków jest dziedziczność. Badania wykazały, że czynniki genetyczne określają prawdopodobieństwo wystąpienia u konkretnej osoby trądziku młodzieńczego, a także w jakim stopniu będzie on nasilony. Jeśli masz członków rodziny dotkniętych ciężkim trądzikiem, to również otrzymasz wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia u Ciebie silnego trądzik.

Dieta: Istnieją pewne przypuszczenia, że dieta bogata w węglowodany i krowie mleko może powodować zwiększoną produkcje łoju w skórze, który prowadzi do pojawienia się pryszczy. Istnieją inne produkty, które od dawna wiązano z trądzikiem pospolitym, takie jak czekolada i sól, jednakże nie ma dowodów medycznych, które by to potwierdzały.

Zakażenia: W niektórych przypadkach bakterie mogą zainfekować pory w skórze, powodując powstawanie krost. Ten rodzaj trądziku można leczyć antybiotykami.

Przyczyny psychologiczne: Chociaż jest to nieco bardziej kontrowersyjne, istnieją pewne dowody medyczne na to, że wysoki poziom stresu może faktycznie powodować zwiększoną produkcję łoju, który z kolei przyczynia się do tworzenia na skórze pryszczy i stanów zapalnych. Oczywiście, w sytuacji, gdy trądzik młodzieńczy jest już obecny, poziom stresu może spowodować wzrost jego nasilenia.

Trądzik pospolity może być dolegliwością niebezpieczną i w przypadku, gdy jest przewlekły, powinien być leczony przez dermatologa.


Rodzaje trądziku

Dowiedz się o różnych rodzajach trądziku oraz o przyczynach każdego z nich.

Trądzik jest tak powszechny, że uważa się, że występuje u ponad dziewięćdziesięciu procent wszystkich nastolatków. Powstaje, gdy mieszki włosowe w skórze są blokowane przez martwe komórki skóry. Następnie może przerodzić się w plagę pryszczy, gdy powstaje nadmiar łoju i bakterii. Istnieje kilka odmian trądziku i pewna liczba różnych stopni nasilenia tej powszechnej, ale często przykrej i czasem szkodliwej choroby skóry.

Najczęstszym rodzajem trądziku jest trądzik pospolity lub młodzieńczy. Jest to dolegliwość, która w najprostszej formie powoduje zmiany skórne, takie jak białe zaskórniki, kiedy por w skórze jest całkowicie zablokowany i na skórze widnieje wybrzuszenie będące na górze białe, a także czarne zaskórniki, gdzie por jest tylko częściowo zablokowany i wybrzuszenie ma czarny czubek, z powodu występującej w skórze melaniny reagującej z tlenem. Gdy trądzik przechodzi od łagodnego do średniego nasilenia, zaczynają pojawiać się grudki, które są czerwonymi, małymi zmianami skórnymi, jak również krosty, które mają jasny czubek i są wypełnione ropą, ze względu na występujące bakterie.

Podczas ciężkiej postaci trądziku młodzieńczego, zaczynają tworzyć się guzki i cysty. Guzki są większe od krost i dość twarde pod skórą oraz mogą być bolesne. Cysta to znacznie większy pryszcz - z tego rodzaju trądziku mogą formować się blizny.

Trądzik różowaty niesie ze sobą ciemne zaczerwienienie skóry, ponieważ naczynia krwionośne zbliżają się do jej powierzchni, dodając przy tym wysypkę. Inną formą tego schorzenia jest trądzik różowaty piorunujący, który dotyka tylko kobiet i wytwarza duże, bolesne, wypełnione ropą blizny.

Znacznie cięższą postacią trądziku jest trądzik skupiony, który charakteryzuje się dużymi, połączonymi zmianami skórnymi i wieloma zaskórnikami. Ten typ trądziku najczęściej dotyka mężczyzn i ma wysokie prawdopodobieństwo spowodowania trwałych blizn. Innym rodzajem trądziku jest trądzikowe zapalenie mieszków włosowych, które objawia się cystami wypełnionymi ropą, a także trądzik piorunujący, który widoczny jest jako bliźniejąca wysypka.

Porozmawiaj o zdrowiu:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.