Porady dla zdrowia


Zapomnij o problemie rogowacenia skóry!

rogowacenie skóry na łokciu

Gdy zauważyłeś na skórze małe grudki, które wyglądem przypominają "gęsią skórkę", nie lekceważ problemu. Szczególnie że są skuteczne i sprawdzone sposoby na walkę z suchą i szorstką skórą, charakterystyczną dla rogowacenia okołomieszkowego.

 Najczęściej rogowacenie okołomieszkowe (tzw. keratosis pilaris) związane jest z nadmiernym wysuszeniem skóry. Problem pojawia się, gdy obumarłe komórki nie ulegają złuszczeniu, lecz zalegają na skórze. Mimo że oprócz estetyki - czopki rogowe, przypominające wyglądem "gęsią skórkę", w największym nasileniu pojawiają się na udach i ramionach, zmiany chorobowe na ogół nie powodują żadnych dolegliwości. Czasem jednak mogą być przyczyną uporczywego świądu i pieczenia. Wtedy najprawdopodobniej mamy do czynienia z rogowaceniem mieszkowym, którego nie warto ignorować.

- Keratosis pilaris uważa się za jednostkę chorobową, mimo że nie powoduje zagrożenia dla zdrowia i może ustąpić samoczynnie. W przypadku, gdy zauważamy nasilone objawy lub pragniemy szybko pozbyć się tego problemu, warto sięgnąć po sprawdzone preparaty kosmetyczne lub zasięgnąć porady dermatologa - radzi dr Marek Lewandowski, konsultant medyczny firmy farmaceutycznej Lefrosch.

Warto wiedzieć!

 Rogowacenie okołomieszkowe zwykle przekazywane jest genetycznie i wiąże się z nieprawidłowym wchłanianiem witaminy A do organizmu. Rogowacenie może być również nabyte i spowodowane jest w głównie suchością powietrza.

Uważaj, by sobie nie zaszkodzić!

 W walce z rogowaceniem skuteczne jest uzupełnienie niedoborów witamin A i C. Warto wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce, jak szpinak, marchewka, śliwki, kalafior, brzoskwinie, truskawki i cytryna. Poprawę stanu skóry można uzyskać dzięki stosowaniu peelingów czy masaży szorstką rękawicą. JEDNAK! W momencie, gdy w sposób mechaniczny uszkodzimy zmiany skórne możemy doprowadzić do pogłębienia dolegliwości i pojawienia się blizn! Takich zabiegów nie stosujemy też, gdy zmiany znajdują się w stanie zapalnym!

 Skuteczniejszym sposobem jest stosowanie kosmetyków przeznaczonych specjalnie na tę dolegliwość, których głównym atutem jest działanie nawilżające i przeciwzapalne.

Koniecznie zapoznaj się z ulotką

 Nie każdy z dostępnych kosmetyków nawilżających upora się z problemem rogowacenia skóry, a jednocześnie będzie skutecznym środkiem w walce z szorstkością, tak często występującą przede wszystkim na łokciach lub piętach. Dlatego kupując kosmetyk dla siebie, warto dokładnie zapoznać się z ulotką i składem danego preparatu.

 Dermokosmetyki przeznaczone do pielęgnacji suchej skóry i walczące z rogowaceniem mogą zawierać różne substancje. Na tym polu wyróżniają się kremy, w składzie których znajdziemy, np. Pilarix:

  • kwas salicylowy o stężeniu 2%,
  • 20% mocznik,
  • panthenol,
  • alantoinę,
  • masło shea.

 Dlatego to ważne? - Kwas salicylowy o stężeniu 2% ułatwia oddzielanie się nawarstwionych rogowaceń, a 20% mocznik intensywnie nawilża i zwiększa elastyczność warstwy rogowej naskórka. Alantoina działa regeneracyjnie - przyspieszając gojenie uszkodzonej skóry. Trzeba też zwrócić uwagę na obecność panthenolu, który skutecznie złagodzi wszelkie podrażnienia - doradza dr Marek Lewandowski.

 Kosmetyk o tym składzie będzie nie tylko sposobem na pielęgnację bardzo suchej skóry, ale dodatkowo będzie działał jako środek tonizujący zalecany do stosowania po depilacji czy epilacji. Dodatkowo zawarte w składzie masło shea doda skórze delikatności oraz będzie chronić przed szkodliwym działaniem zimna, wiatru oraz promieniami słońca.

Warto wiedzieć!

 Obecne w maśle shea kwasy tłuszczowe, a też kwas oleinowy, palmitynowy, stearynowy i linolenowy są prawie identyczne z kwasami tłuszczowymi będącymi w warstwie rogowej naskórka, zatem to naturalna ochrona przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.

Podsumowując

 Rogowacenie to zwykle defekt kosmetyczny, który nie wymaga konsultacji lekarskiej. W łagodnych zmianach wystarczy poradzić się farmaceuty lub kosmetologa, który zaleci odpowiedni krem i właściwą pielęgnację. Przed zakupem warto upewnić się, czy proponowany kosmetyk zawiera wszystkie niezbędne składniki, dzięki czemu będzie w skuteczny sposób zapobiegał nadmiernemu rogowaceniu skóry, działał nawilżająco i przeciwzapalnie oraz przyspieszał regenerację uszkodzonych partii naskórka.


Źródło:
www.Lefrosch.com


Porozmawiaj o zdrowiu:

PolecamyFAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.