Porady dla zdrowia


Smaż ... na zdrowie!

smażenie potraw

Każdy z nas nieraz słyszał, że dania smażone są ciężkostrawne i niezdrowe. Opinię taką kształtuje jednak nie sam proces obróbki termicznej, tylko niewłaściwa technika przyrządzania posiłków. O tym jak smażyć, by potrawy były smaczne, dietetyczne i bogate w witaminy mówi Marek Kapturzak, Manager ds. sprzedaży z firmy VOG Polska.

Sekret prawidłowego smażenia tkwi w odpowiednim doborze tłuszczu roślinnego oraz metodzie przygotowania posiłku. Jeśli chcemy, by potrawa z patelni cieszyła smakiem i nie miała negatywnego wpływu na nasze zdrowie oraz linię, powinniśmy poznać tajniki jej prawidłowego sporządzenia. Marek Kapturzak z firmy VOG Polska Sp.z.o.o wyjaśnia jak należy smażyć, by zachować wartości odżywcze potraw oraz zredukować do minimum ryzyko wchłaniania przez nie tłuszczu.

Po pierwsze: wybierz olej o odpowiednim składzie

Kuszący zapach, apetyczny wygląd i niepowtarzalny smak – to tylko niektóre zalety smażonych potraw. Niestety dania sporządzone taką metodą nie zawsze są zdrowe. Negatywny efekt smażenia to przedostawanie się do pokarmów produktów rozkładu tłuszczu, które uznawane są za substancje szkodliwe dla organizmu człowieka. Jedynie prawidłowa technika smażenia, na odpowiednim oleju minimalizuje ryzyko ich powstawania. Jak wyjaśnia Manager ds. sprzedaży z firmy VOG Polska Sp.z.o.o., do smażenia zalecane są oleje roślinne, zwłaszcza te o przewadze kwasów jednonienasyconych nad wielonienasyconymi. Kwasy jednonienasycone są niewątpliwie mniej podatne na utlenianie, w związku z czym zapewniają wysoki stopień stabilności w temperaturze, w jakiej odbywa się proces smażenia - zwykle ponad 150-200 stopni Celsjusza. Podkreślmy, iż kwasy jednonienasycone względem wielonienasyconych winny kształtować się w proporcji 2:1. Układ około 60 % kwasów jednonienasyconych w stosunku do ponad 30 % kwasów wielonienasyconych możemy znaleźć np. w oleju rzepakowym marki Rapso.

Po drugie: zwróć uwagę na opakowanie oleju oraz sposób jego produkcji

Do smażenia zalecane są oleje tłoczone na ciepło oraz rafinowane - mają one wyższą temperaturę dymienia od tłoczonych na zimno bez wykorzystania procesu rafinacji. Ponadto istotne jest, by tłoczenie odbywało się bez ekstrakcji, czyli wypłukania oleju za pomocą środków chemicznych. Jak podkreśla Marek Kapturzak z firmy VOG Polska, tłoczenie na ciepło bez ekstrakcji to proces w trakcie którego nasiona surowca są lekko rozgniatane, krótkotrwale rozgrzewane i oczyszczone za pomocą filtrów z wody, zanieczyszczeń oraz substancji powodujących zmętnienie. W następnym etapie, w wyniku rafinacji od oleju odseparowane zostają wolne kwasy tłuszczowe przyśpieszające procesy utleniania oraz jełczenia oleju, a także substancje, które pod wpływem ciepła ulegają groźnym dla zdrowia przemianom. Natomiast tłoczenie na zimno odbywa się bez podgrzewania ziarna oraz procesu rafinacji. W związku z nie oczyszczeniem, taki tłuszcz nie może być używany do celów tzw. gorącej kuchni. Tłoczenie na ciepło z rafinacją bez dodatków sztucznych stosowane jest przykładowo w przypadku oleju marki Rapso. Warto też pamiętać, iż do smażenia najlepiej wybierać oleje roślinne, których opakowanie chroni zawartość przed szkodliwym działaniem światła, tym samym zapobiegając jego utlenianiu się. Ekspert z firmy VOG Polska przestrzega, iż zjełczały tłuszcz w kontakcie z wysoką temperaturą może wytwarzać groźne dla naszego zdrowia związki a ponadto negatywnie wpłynąć na wygląd oraz smak potraw. Zawsze zatem powinniśmy zwracać uwagę, by butelka oleju używanego do smażenia wykonana została z ciemnego szkła, tak jak np. oleju rzepakowego do uniwersalnego stosowania marki Rapso.

Po trzecie: pamiętaj, jak ważna jest technika smażenia

Potrawy smażone wspaniale pachną i wyśmienicie smakują. Gdy jednak zostaną nieodpowiednio przyrządzone, mogą stać się prawdziwą bombą kaloryczną. Jeśli chcemy, by smażone dania były jednocześnie smaczne, lekkostrawne i zdrowe, powinniśmy poznać technikę ich przyrządzania. Przede wszystkim należy ograniczyć ilość tłuszczu wylewanego na patelnię. W tym celu zalecane jest stosowanie naczyń z nieprzywieralną powłoką, która nie wymaga nieustannego uzupełniania niedoboru oleju a jednocześnie zapobiega przypalaniu się potraw. Ponadto nie bez znaczenia jest czas przygotowania. Jak wyjaśnia Marek Kapturzak, Manager ds. sprzedaży z firmy VOG Polska, proces smażenia powinien trwać jak najkrócej. W wyniku reakcji tłuszczu z wysoką temperaturą i tlenem, na patelni powstają toksyczne związki chemiczne, które wnikając do potraw powodują, że stają się one niezdrowe i ciężkostrawne. W związku z tym, smażony produkt powinien być jak najczęściej przewracany, co pozwala uniknąć jego nadmiernego spieczeniu. Powinniśmy również zwracać uwagę na odpowiednią temperaturę oleju. Przegrzany tłuszcz wytwarza szkodliwe substancje oraz niszczy cenne składniki odżywcze pokarmów, natomiast za słabo rozgrzany - wnika do wnętrza potrawy a co za tym idzie zwiększa kaloryczność posiłku. Pamiętajmy również, że podstawą udanego smażenia jest stosowanie świeżego oleju. Potrawy przyrządzane na tłuszczu zużytym tracą na wyglądzie, i co ważniejsze, szkodzą zdrowiu, powodując zatrucia pokarmowe.

Umiejętna metoda przyrządzania potraw oraz odpowiednio dobrany olej to najważniejsze zasady smażenia. Warto je poznać i bez obaw delektować się pyszną, zdrową i lekkostrawną potrawą!


VOG Polska Sp.z.o.o
ul.Przemysłowa 8
96-100 Skierniewice


Porozmawiaj o zdrowiu:

PolecamyFAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.