Porady dla zdrowia


Skóra wrażliwa - Twój poradnik

pielęgnacja suchej cery

Coraz więcej osób zmaga się z problemem suchej i wrażliwej skóry. Jednak nie wszyscy potrafią o nią należycie zadbać. Najwyższy czas, aby to zmienić, gdyż zadbana skóra jest naszą wizytówką, warto więc zapewnić jej właściwą pielęgnację.

Co powinniśmy wiedzieć o skórze wrażliwej?

 Za naszą skórę w pewnym stopniu odpowiadają geny, jednak środowisko, w którym żyjemy jest również niezwykle istotne. Pamiętajmy, że skóra długotrwale poddawana działaniu czynników drażniących przestaje się przed nimi skutecznie bronić po jakimś czasie. Na zewnątrz objawia się to zaczerwienieniem, wysuszeniem bądź złuszczeniem. Pojawić się mogą małe pęknięcia a nawet stany zapalne. Dzieje się tak m.in. na skutek przebywania w zadymionym lub klimatyzowanym pomieszczeniu, pod wpływem zmiany temperatur, wiatru, a także stresu.

 Ponadto do uwrażliwienia skóry może dojść w wyniku stosowania niektórych kosmetyków. Większość kremów ma w składzie ponad 200 różnych substancji, między innymi konserwanty oraz środki zapachowe, mogące podrażniać a nawet trwale alergizować. Stosowanie takich kremów jest jednym z błędów, jakie popełniają osoby o tego typie skóry.


Jakie błędy popełniamy najczęściej?

 Jak wiadomo, częste przebywanie w klimatyzowanych lub zadymionych pomieszczeniach ma niekorzystny wpływ na kondycję skóry, gdyż narusza jej naturalny lipidowy płaszcz ochronny i prowadzi do przesuszenia. Pamiętajmy też, że wszelkie gwałtowne zmiany na powierzchni skóry są bardzo niepożądane. Przykładowo, podczas mycia nie powinniśmy poddawać skóry gwałtownym zmianom temperatur. Dotyczy to również nagłych wyjść z ciepłych pomieszczeń na zimne powietrze, np. w czasie mrozów. W takich przypadkach skóra przeżywa prawdziwy szok.

 Jakby tego nie dość - wiele osób z wrażliwą skórą stosuje preparaty z agresywnie działającymi składnikami, jak na przykład ziarenka pillingujące, enzymy czy alkohol, a to również ma wybitnie podrażniające działanie. Ponadto do mycia nie powinniśmy używać tradycyjnych mydeł i detergentów. Nie zaleca się też stosowania drażniących myjek czy szorstkich ręczników.

 Zbyt wielka ostrożność jest również częstym błędem, jaki popełniają niektóre osoby o skórze wrażliwej. Rezygnując całkowicie z jakichkolwiek kosmetyków w obawie przed ich drażniącymi właściwościami, doprowadzają do odwodnienia skóry, która przez to staje się jeszcze bardziej podrażniona. Wiemy już, czego nie powinniśmy robić jeżeli mamy skórę wrażliwą. Dowiedzmy się też, jak należy postępować, aby nasza skóra była idealnie gładka i nawilżona.

Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

 W procesie pielęgnacji skóry wrażliwej najważniejsze są dwa elementy: odbudowa płaszcza ochronnego skóry, co umożliwia zabezpieczenie jej przed czynnikami drażniącymi, oraz zlikwidowanie przewlekłego stanu zapalnego skóry. Zalecane są kremy zawierające NNKT, lipidy, ceramidy, warto też stosować antyoksydanty, a więc kremy w skład których wchodzą polifenole, witaminy C, E, czy kwas ferulowy.

 Wybierajmy kosmetyki nie zawierające dodatków zapachowych, sztucznych barwników czy konserwantów, gdyż te substancje podrażniają skórę najsilniej.

Jakich kosmetyków szukać?

 Odpowiednio dobrany krem dla skóry wrażliwej to podstawa pielęgnacji. Pamiętajmy też, że nie powinniśmy go zbyt często zmieniać, gdyż skóra wrażliwa nie lubi eksperymentów i zmian. Możemy zdecydować się na wybór jednej serii kosmetyków. Warto sięgnąć po kosmetyki apteczne, m.in. seria AA Cosmetics Ciało Wrażliwe. Jest to antyalergiczna seria preparatów do pielęgnacji ciała. Świetnie się wchłania, uelastycznia i wygładza skórę.

 Innym wartym polecenia tego typu kosmetykiem jest emulsja do ciała Neutrogena Formuła Norweska, dzięki której skóra wrażliwa zyskuje ochronę i 24-godzinne nawilżenie. Preparat jest bezzapachowy, stworzony by zminimalizować ryzyko alergii. Nie pozostawia uczucia lepkości czy tłustości.

 Dwa wyżej pokrótce opisane preparaty to jedynie przykłady tego, co możemy znaleźć w aptekach. Obecnie wybór kosmetyków jest ogromny, a dobór tego właściwego do niezwykle wymagającej skóry wrażliwej jest sporym wyzwaniem. Najlepiej zatem udać się do takiego miejsca, gdzie w doborze idealnego preparatu pomogą kompetentni farmaceuci. Z pewnością warto odwiedzić jedną z aptek sieci dr Zdrowie. Dzięki temu zapewnimy sobie możliwość bezpiecznego i optymalnego dla naszej skóry wyboru, unikając kupna w ciemno kremu, na którym widnieje adnotacja "do skóry wrażliwej".

 Pamiętajmy, że ten typ skóry wymaga szczególnie dobrze dobranej pielęgnacji. Przestrzeganie pewnych zasad oraz dobór odpowiednich kosmetyków sprawi, że nasza skóra będzie promienna i dobrze nawilżona.


źródło:
SmartPR Sp. z o.o.
ul. Grabowskiego 6/6
31-126 Kraków
Tel. + 48 12 633 32 84


Porozmawiaj o zdrowiu:

PolecamyFAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.