Porady dla zdrowia


Czy uzależnienia dotyczą również seniorów?

uzależnienie od alkoholu

Jak wykazują najnowsze statystyki, wśród osób w wieku podeszłym mamy do czynienia z wysokim odsetkiem uzależnień - nadużywanie alkoholu to problem prawie 10% kobiet i ponad 15% mężczyzn powyżej 65 roku życia. Do tej pory problem uzależnienia od alkoholu lub narkotyków najczęściej przypisywany był osobom młodym.

Uzależnienia u seniorów - alarmujące dane

  Przeprowadzone niedawno badania epidemiologiczne nie pozostawiają złudzeń: seniorzy również nadużywają alkoholu. Jeszcze bardziej alarmujące są dane dotyczące osób hospitalizowanych - problem dotyczy aż 20% chorych powyżej 60 roku życia. Niepokoić może również wzrostowa tendencja liczby uzależnień od alkoholu wśród osób hospitalizowanych w grupie wiekowej 60+. Wysoki stopień uzależnienia - w niektórych przypadkach nawet do 70% - to palący problem domów opieki oraz oddziałów psychiatrycznych. Coraz częściej też odnotowywane jest, szczególnie wśród kobiet, uzależnienie od leków, zwłaszcza od dostępnych bez recepty środków nasennych i przeciwbólowych.

  Jak zaznacza dr Jarosław Strzelec, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Leczenia Uzależnień Inventiva, w walce z uzależnieniem niezmiernie ważne jest zauważenie i trafne diagnozowanie problemu. U seniorów, z racji zaawansowanego wieku, objawy uzależnienia od nikotyny, alkoholu, narkotyków lub leków są często przypisywane innej chorobie. Niestety, uzależnienia wśród osób w podeszłym wieku to wciąż temat tabu. Działania wspierające profilaktykę oraz leczenie są skoncentrowane przede wszystkim na osobach młodych, często eksperymentujących z używkami. Wciąż mamy do czynienia z marginalizowaniem uzależnień wśród osób starszych.

Co powoduje wzrost uzależnień

  Na pytania jakie są główne przyczyny gwałtownie rosnącej grupy uzależnionych seniorów nie ma odpowiedzi jednoznacznej. Niewątpliwie duży wpływ mają wzorce, jakie wypracowali w młodości. Obecnie w wiek emerytalny weszło pokolenie powojennego wyżu demograficznego - dla części tych osób używki takie jak papierosy, alkohol, narkotyki były powszechne w młodości i teraz, w wieku podeszłym, w dawnych nawykach szukają do niej powrotu. U osób dojrzałych, które dużo później sięgnęły po używki, źródeł uzależnienia upatrywać należy w reakcji na niektóre zmiany, takie jak np. przejście na emeryturę. Dla wielu osób m.in. z uwagi na coraz bardziej odczuwalny i często bolesny proces starzenia jest to czas niełatwy. U osób starszych rośnie poczucie utraty satysfakcji z życia, zmniejszenia prestiżu, pojawia się poczucie pustki i samotności. Do sięgania po używki skłonić może m.in. choroba, utrata najbliższych, problemy materialne, a nawet brak akceptacji zmian spowodowanych podeszłym wiekiem. W takich przypadkach uciekanie w alkohol, narkotyki, środki przeciwbólowe i nasenne, ale także nadmierne oglądanie telewizji, to ewidentny sposób ucieczki przed pozornie bezproduktywnym życiem seniora. Jednak może być też inaczej - dla wielu seniorów nadmiar wolnego czasu jest znakomitą okazją do spełniania wcześniejszych pragnień oraz rozwijania hobby, na które wcześniej zwyczajnie brakowało czasu. Takie osoby doskonale odnajdują się w nowych realiach, potrafią korzystać z możliwości rozwijającej się technologii, zaś czas emerytury traktują jako szansę na realizowania marzeń.

  Pamiętajmy, iż seniorzy bardzo potrzebują wsparcia i zainteresowania, zwłaszcza ze strony najbliższych. To właśnie osoby z najbliższego otoczenia mogą najwcześniej zauważyć wszelkie niepokojące symptomy wskazujące na uzależnienie lub zaburzenia psychiczne, i udzielić potrzebnej pomocy zanim będzie za późno. W takich przypadkach szybka reakcja i podjęcie na czas odpowiedniego leczenia mają kluczowe znaczenie. W walce z uzależnieniami samo zwrócenie uwagi na istniejący problem jest niezwykle ważne, zaś podstawą do opracowania odpowiedniego programu leczenia jest właściwe rozpoznanie przyczyn uzależnienia oraz oczekiwań i potrzeb chorego. Niewątpliwie, u osób dojrzałych szanse na powodzenie terapii odwykowej są dużo większe z uwagi na wynikającą z doświadczenia życiowego umiejętność lepszego radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi.


informacje:
Sylwia Kalinowska
Biuro prasowe Kliniki Inventiva
tel. 601 918 306


Porozmawiaj o zdrowiu:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.