Porady dla zdrowia


Zaćma - pokonaj chorobę

zaćma

Zaćma to poważna choroba oczu, która zaniedbana może mieć dramatyczne skutki. W dzisiejszych czasach jest jedną z najczęściej spotykanych chorób oczu. W Polsce stanowi poważny problem społeczny. Według najnowszych szacunków na wywołane przez nią zaburzenia wzroku choruje już ponad 800 tys. osób w naszym kraju.

Gdy leczenie farmakologiczne zawodzi, jedynym sposobem na odzyskanie idealnego wzroku jest wszczepienie nowej, sztucznej soczewki, w miejsce zmętniałej naturalnej. Na skutek takiego zabiegu pełną sprawność widzenia mogą odzyskać zarówno młodzi, jak i starsi ludzie cierpiący na zaćmę.

Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są bezlitosne - zaćma zajmuje pierwsze miejsce w rankingu przyczyn ślepoty we współczesnym świecie. Do niedawna leczenie tego poważnego schorzenia uważane było za niezwykle skomplikowane. Dziś jednak wiele się zmieniło.

Mówi doktor Karol Korżel z kliniki okulistycznej Lexummedica: Rewolucja w leczeniu zaćmy nastąpiła w latach dziewięćdziesiątych, kiedy w miejsce chorych soczewek zaczęto wszczepiać sztuczne soczewki, początkowo sztywne z PMMA, a następnie zwijalne silikonowe lub akrylowe.

Skuteczny zabieg

Obecnie postęp medycyny sprawił, że usunięcie zaćmy jest bezpiecznym zabiegiem. Należy do najczęściej wykonywanych procedur w okulistyce. Dzięki nowoczesnej metodzie fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej zabieg jest szybki - trwa zaledwie kilkanaście minut. O wyborze momentu, w którym pacjent chce poddać się operacji decyduje pogorszenie ostrości widzenia , którego nie można poprawić okularami, uniemożliwiające wykonywanie życiowo ważnych czynności, takich jak prowadzenie samochodu, czytanie itp.

Zabieg fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej odbywa się w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Jest praktycznie bezbolesny. Polega na wykonaniu 2,2mm nacięcia w rogówce i wprowadzeniu do oka specjalnego narzędzia - fakoemulsyfikatora, za pomocą którego ultradźwiękami rozbija się chorą, zmętniałą soczewkę. Małe nacięcie zamyka się samoistnie bez użycia szwów , pozwalając na szybkie gojenie i rehabilitację. Operacja trwa ok. 10- 20 minut, a pacjent może wrócić do domu tego samego dnia.

Odpowiednie soczewki

W szpitalach w Polsce standardowo wszczepia się dobre, akrylowe lub silikonowe soczewki jednoogniskowe. Soczewki te pozwalają na odzyskanie widzenia do dali, a ponadto na pozbycie się wady wzroku, którą koryguje sztuczna soczewka o odpowiednio dobranej mocy optycznej.

Zazwyczaj kliniki okulistyczne oferują dwa rodzaje soczewek: jedno- i wieloogniskowe. Posiadają one filtr UV oraz żółty barwnik, który chroni siatkówkę oka przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego . Osobom pragnącym pozbyć się okularów zarówno przy patrzeniu w dal, jak i z bliska zaleca się wszczepienie soczewek wieloogniskowych, które pozwalają na widzenie do dali i z bliska bez okularów. W celu zapewnienia komfortu widzenia najlepiej jak takie soczewki wszczepione są do obu oczu.

Dr Karol Korżel z kliniki Lexummedica wyjaśnia: Soczewka wieloogniskowa AcrySof® IQ ReSTOR® pozwala na dobre widzenie z bliska, jak i z daleka. Charakteryzuje ją złożona konstrukcja oparta na siatce dyfrakcyjnej w centralnej części implantu , natomiast w części obwodowej soczewka ma budowę refrakcyjną. Właściwe zwężanie i rozszerzanie się źrenicy konieczne jest do pracy soczewki . Zastosowana struktura toryczna w soczewce AcrySof Restor Toric pozwala przy usunięciu zaćmy na wyeliminowanie także wady wzroku jaką jest astygmatyzm (niezborność). W rezultacie pozwala w pełni zrezygnować z używania okularów.

Pamiętajmy, że decyzja o wyborze typu wszczepianej soczewki powinna zawsze być podejmowana po konsultacji z lekarzem przeprowadzającym operację, który po analizie indywidualnych cech oka pomoże wybrać optymalny dla danego pacjenta typ implantu.

Soczewki jednoogniskowe i wieloogniskowe - krótka charakterystyka

Acrysof IQ® ReSTOR® Multifocal Toric - toryczna multifokalna soczewka wewnątrzgałkowa, może być z powodzeniem wykorzystywana również u osób obarczonych wadą dalekowzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu oraz starczowzroczności. Soczewka ta po wszczepieniu w czasie operacji zaćmy eliminuje wyżej wymienione schorzenia i umożliwia dobre widzenie bez okularów do dali i bliży i na odległości pośrednie bez korekcji okularowej.

AcrySof®Toric - zwiialna, jednoczęściowa soczewka cylindryczna pozwalająca na zmniejszenie bądź wyeliminowanie astygmatyzmu rogówkowego. Poprawia znacznie widzenie dali bez korekcji okularowej.

AcrySof®ReSTOR® - wieloogniskowa soczewka zapewniająca większości bardzo dobre widzenie do dali i bliży jednocześnie, bez korekcji okularowej. Jest optymalnym rozwiązaniem dla osób, u których nie stwierdzono astygmatyzmu.


Kontakt
Piotr Janus
dotPR
mobile: 00 48 516 033 199
e-mail: piotr.janus@dotpr.pl


profilaktyka:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.