Porady dla zdrowia


Zima może zabić ...

Wychłodzenie organizmu

Policyjne statystyki nie kłamią wskazując, że co roku w wyniku wychłodzenia organizmu na skutek mrozów ginie nawet kilkudziesięciu Polaków. W czasie zimowych dni powinniśmy szczególnie zadbać o ochronę przez niskimi temperaturami. Zresztą specjaliści pokazują, że działania te nie są ani skomplikowane, ani wymagające dużych nakładów finansowych.

Polski krajobraz potrafi zaskakiwać - trąby powietrzne, mocne ulewy i wichury czy siarczyste mrozy – to anomalie, które z roku rok pojawiają się coraz częściej. Tegoroczna zima również dała się we znaki, dla wielu stanowiąc zagrożenie utraty zdrowia a nawet życia. Dlatego ratownik Jakub Czajka apeluje - Unikajmy długiego przebywania poza ogrzewanymi pomieszczeniami. Długotrwały bezruch w warunkach minusowych temperatur może prowadzić do wychłodzenia organizmu, odmrożenia, a nawet śmierci przez zamarznięcie

WAŻNE!

Pamiętaj o innych! Jeżeli zauważysz osobę potrzebującą pomocy, narażoną na działanie mroźnych temperatur, np. bezdomnego śpiącego na dworze, nie wahaj się! Zadzwoń na numery alarmowe 112 lub 997. Możesz uratować komuś życie!


Organizm chroniony przez zimnem

Ochronę przed skutkami zimy należy zacząć od nabycia apteczki (samochodowej, turystycznej lub osobistej), którą powinniśmy obowiązkowo trzymać nie tylko w domu, ale także w samochodzie czy w czasie wycieczek. - Ceny apteczek zaczynają się już od kilkunastu złotych. To niewielki wydatek na rzecz, która może uratować życie nasze, naszych najbliższych i innych potrzebujących, których spotkamy na naszej drodze - dodaje Natalia Henczke, doradca ze sklepu medycznego Twoja-Apteczka.

- Ważne jest też to, jak jesteśmy ubrani - najlepsza opcja to ubranie na tzw. cebulkę, czyli warstwowo. Pamiętajmy też, by nasza odzież nie była przemoczona. Jeśli tak się zdarzy, należy jak najszybciej zdjąć mokre ubranie i zmienić je na suche lub okryć się kocem - dodaje Jakub Czajka.

Nieodzowne w takim wypadku wydaje się mieć na wyposażeniu apteczki dwustronną folię NRC nazywaną "folią życia". Natalia Henczke tłumaczy jednak, że aby folia spełniła swoje zadanie, należy poznać jej zasady działania. W sytuacji, gdy nasz organizm jest wychłodzony należy okryć się folią w sposób maksymalnie szczelny, pamiętając jednak, aby kolor złoty znalazł się na stronie wierzchniej. W ten sposób zastosowana folia zatrzymuje ok. 70% ciepła naszego ciała.

Pamiętajmy, że ujemne temperatury nie tylko potrafią być nieprzyjemne, ale równie często zabójcze. Czasem wystarczy niewielki nakład, by ochronić siebie i swoich bliskich przed tragicznymi i nieodwracalnymi konsekwencjami.


Źródło:
www.twoja-apteczka.pl


Zasady udzielania pomocy przedlekarskiej:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.