Porady dla zdrowia


Depresja? Nie zwlekaj z leczeniem!

depresja

Choć problem depresji dotyka rosnącej liczby osób, wiele potrzebujących nie decyduje się na psychoterapię czy nawet konsultację ze specjalistą. Przyczyną są wciąż jeszcze pokutujące stereotypy na temat korzystania z pomocy psychoterapeuty i psychiatry - dla niektórych trudnością bywa uznanie przed samym sobą potrzeby pomocy.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest bardzo niski poziom świadomości na temat objawów depresji. Często chorzy latami leczą się na wielorakie choroby, np. bóle kręgosłupa, problemy gastryczne i kardiologiczne, nie doceniając udziału psychiki w tych schorzeniach.

Objawy depresji

Objawy depresji mogą mieć bardzo różny charakter i nasilenie. Jakkolwiek każdy z nas bywa czasem zmęczony, ma dość wszystkiego i nie ma ochoty na zrobienie czegokolwiek, to na ogół jest to krótkotrwały spadek samopoczucia. Jednak gdy stan taki utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, być może oznacza ryzyko choroby. Co w takim razie powinno być znakiem ostrzegawczym?

  • obniżony nastrój, chandra, smutek, utrzymujący się od wielu tygodni bądź miesięcy
  • brak reakcji na starania otoczenia próbujące zmienić nasze negatywne nastawienie
  • przeżywanie dotkliwego poczucia winy, oskarżanie się za swą niemoc, wyczerpanie i nieumiejętność zrealizowania zamierzonych celów
  • zaburzenia snu, brak energii, problemy z koncentracją, cierpienia z powodu fizycznego bólu (m.in. układu pokarmowego, serca, kręgosłupa)
  • nieustannie towarzyszące nam negatywne myśli, dewaluujące własne poczucie wartości
  • pojawianie się myśli samobójczych.

Niezbędna pomoc

Jak podkreśla Anna Szary, psychoterapeutka z Ośrodka TRZECI BIEGUN, by zdiagnozować zaburzenia depresyjne należy skonsultować się z psychoterapeutą lub psychiatrą. Jeżeli zajdą ku temu przesłanki medyczne, od psychiatry możemy uzyskać wsparcie w postaci farmakoterapii. Natomiast z terapeutą możemy umówić się na psychoterapię, która pomoże dostrzec destrukcyjne mechanizmy psychologiczne wpędzające nas w depresję. Psychoterapia pomaga zapobiegać kolejnym nawrotom depresji , same zaś leki takiego zabezpieczenia nie dają.

Ważna profilaktyka

Jeśli tylko nie mamy do czynienia z przypadkiem klinicznej depresji - tu bowiem niezbędne jest specjalistyczne leczenie - możemy dużo zrobić, by zadbać o własne zdrowie psychiczne. Jak możemy sobie pomóc? Jakie czynniki mają wpływ na zapobieganie choroby?

  • Bliskie relacje z innymi ludźmi - dla zdrowia psychicznego szczere i bliskie relacje z innymi ludźmi mają bardzo ważne znaczenie. Zwłaszcza w sytuacji obniżonego nastroju należy unikać izolowania się, gdyż izolacja uniemożliwia uzyskanie potrzebnego wsparcia i odreagowania napięć przez rozmowę.
  • Wysypianie się - koniecznie zadbaj o zapewnienie sobie regularnego, odpowiednio długiego i ciągłego snu. IIość godzin snu a nawet samo miejsce spania ma ogromne znaczenie w profilaktyce depresji. Dobry sen (bez wybudzania się w nocy) sprzyja regeneracji układu nerwowego.
  • Regularna aktywność fizyczna - odpowiednio dobrane ćwiczenia poprawiają nastrój i zmniejszają skłonność do depresyjności. Podczas wysiłku fizycznego organizm wytwarza endorfiny - substancje działające m. in. uspokajająco i przeciwbólowo. Dzięki regularnych ćwiczeniom zmniejsza się poziom hormonów stresu. Wysiłek fizyczny umożliwia odreagowania napięć wywoływanych przez stresujące sytuacje, jakie spotykają nas w ciągu dnia.
  • Dbanie o relację ze sobą samym - sprzyja temu m.in. chwila skupienia się na własnych myślach, relaksacja, medytacja, modlitwa. Warto też zwracać uwagę na to, jak o sobie myślimy. Dla niektórych osób pomocne okazuje się pisanie pamiętnika.
  • Wsparcie w przezwyciężaniu problemów - kult samowystarczalności i niezależności bywa często przeszkodą w rozwiązywaniu problemów życiowych, osobistych lub zawodowych. Nie ze wszystkim możemy sami sobie poradzić - w pewnych sytuacjach warto skorzystać ze wsparcia m.in.. psychoterapeuty lub psychologa.


Porozmawiaj o zdrowiu:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.