Poradnik medyczny


Serce i układ krążenia

zawał serca

Zawał mięśnia sercowego

Martwica mniejszego lub większego obszaru mięśnia sercowego będąca następstwem ciężkiego niedokrwienia serca (większa lub mniejsza niedrożność tętnicy wieńcowej).

Nagła niedrożność naczynia jest najczęściej następstwem zakrzepu (płytki krwi, krwinki czerwone i białe), wytworzeniu którego sprzyja zwężenie naczynia (proces miażdżycowy: złogi substancji tłuszczowych w ścianie naczyniowej, powstawanie tzw. blaszek miażdżycowych). Znacznie rzadziej przyczyną zawału serca jest zator materiałem skrzeplinowym, wytworzonym np. w lewym przedsionku czy lewej komorze serca i przeniesiony z prądem krwi do tętnicy wieńcowej. Ostre niedokrwienie (i wtórne ciężkie niedotlenienie) odpowiedzialne jest za powstanie większego lub mniejszego ogniska martwicy.

Najczęstszym objawem zawału serca jest nagły ból w klatce piersiowej; towarzyszy mu uczucie doraźnego zagrożenia życia. Ból ma charakter ściskający (uczucie obręczy, klamry), tępy (uczucie nieznośnego ciężaru). Podobnie jak w napadzie dusznicy bolesnej ból promieniuje do lewego, niekiedy prawego ramienia, okolicy karkowej (między łopatkowej), żuchwy.

W razie podejrzenia zawału - Spróbuj zachować spokój: połóż się do łóżka i leż spokojnie. Lęk i aktywność fizyczna zwiększają zapotrzebowanie na tlen, którego brakuje sercu nawet w spoczynku.

Zastosuj będący "pod ręką" preparat nitrogliceryny, aby przekonać się, czy lek ten okaże się skuteczny (efekt działania leku powinien być widoczny w ciągu kilku minut).
Jeśli jesteś osłabiony i czujesz się niepewnie, leż w łóżku (górna część ciała powinna znajdować się nieco wyżej), nie wstawaj, nie spaceruj - nawet po pokoju. Należy wezwać lekarza; on rozstrzygnie, czy niezbędna jest hospitalizacja!
Natychmiast, jeśli nasilenie bólu jest znaczne ("nigdy w życiu nie odczuwałem tak silnego bólu")!
Kiedy zastosowane niestety okazują się nieskuteczne (kryterium czasu: kilka minut).

Jeśli bólowi towarzyszą osłabienie, zawroty głowy i zimne, zlewne poty.

Niewydolność krążenia

Niewydolność krążenia stanowi zespół chorobowy, który charakteryzuje się:

  • upośledzeniem funkcji lewej komory z zastojem krwi w płucach; jest to niewydolność lewo komorowa,
  • upośledzeniem funkcji prawej komory z przekrwieniem wielu narządów (zastój krwi w wątrobie, obrzęki kończyn dolnych); jest to zastoinowa, prawo komorowa niewydolność krążenia,
  • upośledzeniem i zwolnieniem przepływu krwi przez tkanki; w efekcie dochodzi do sinicy, głównie warg oraz palców dłoni i stóp.

Serce stanowi centralny organ układu krążenia. Jamy serca (przedsionki i komory) i mięsień sercowy tworzą wspólnie pompę tłoczącą krew do tkanek. Wraz z nią dopływa do tkanek tlen. Dzieje się to za pośrednictwem hemoglobiny zawartej w krwinkach czerwonych.
Sprawność serca zarówno w warunkach normalnego zwiększonego obciążenia zależy od trzech składowy

  1. Mięśnia sercowego
  2. Naczyń wieńcowych
  3. Układu przewodzącego serca (węzła zatokowego przedsionkowo-komorowego, włókien łącz oba węzły, dwóch - prawego i lewego - ramion { Hisa), który przewodzi bodźce do mięśnia lewej komory.

Niesprawne funkcjonowanie nawet jednej z tych składowych przesądza o pogorszeniu sprawności Wynika z tego, że przyczyny uszkodzenia serca ma wielorakie, np. - uszkodzenie mięśnia sercowego przez długotrwała dotlenienie, zapalenie mięśnia sercowego, lewej komory w nadciśnieniu tętniczym lub pracy nadciśnieniu płucnym, przeciążenia komór serca dach zastawkowych, zaburzenia rytmu serca;
Zachować spokój i czekać na efekt zastosowanego leczenia.
Przyjąć pozycję siedzącą (zmienić leżącą na siedzącą); jest to pozycja oszczędzająca serce, wyraźnie poprawiająca samopoczucie (swobodniejszy oddech, ustąpienie zadyszki i kaszlu).
Ograniczyć spożycie soli kuchennej (jak wspomniano, w niewydolności krążenia mamy do czynienia z zatrzymywaniem soli i wody); sprzyja to zwiększeniu oddawania moczu i ustępowaniu obrzęków.
Regularnie przyjmować zalecone leki.
Nie palić papierosów. W razie duszności, pojawienia się obrzęków lub wystąpienia któregokolwiek z wymienionych powyżej objawów. Zawsze wtedy, kiedy czujesz, że Twoje serce słabnie. Podstawowa diagnostyka obejmuje badanie Ekg, badanie radiologiczne klatki piersiowej oraz niektóre badania laboratoryjne.

Dusznica

Ból ma charakter tępy, ściskający, niekiedy rozpierający, dławiący (stąd również nazwa dławicy piersiowej obok dusznicy bolesnej). Ból występuje przy wysiłku (ból wysiłkowy), może jednak wystąpić nocą i obudzić pacjenta ze snu. Zimne powietrze, przejedzenie i podenerwowanie sprzyjają wystąpieniu napadu dusznicy bolesnej. Przyczyną bólu jest niedokrwienie (niedotlenienie) serca w wyniku zwężenia tętnic wieńcowych, spowodowanego najczęściej przez zmiany miażdżycowe. Zagrożenie chorobą wieńcową (a więc i napadami dusznicy bolesnej) jest większe u chorych z nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym poziomem cholestrolu w surowicy krwi (hipercholesterolemia), u otyłych i palących papierosy. Napad dusznicy bolesnej może też być wywołany przez nagły skurcz tętnicy wieńcowej. Wystąpieniu napadów dusznicy bolesnej sprzyjają również niektóre wady serca i zaburzenia rytmu serca będące następstwem różnych chorób narządu krążenia.

Dusznica bolesna występuje częściej:

  • u palaczy,
  • u osób obciążonych pracą, żyjących w stresie,
  • u cukrzyków,
  • u mężczyzn,
  • u osób z nadwagą,
  • u ludzi starszych.

Wyeliminować czynniki ryzyka choroby wieńcowej (choiby niedokrwiennej serca) lub je ograniczyć:
  • walczyć z nadwagą,
  • skutecznie leczyć nadciśnienie tętnicze,
  • skutecznie leczyć cukrzycę (dieta, farmakoterapia),
  • skutecznie zwalczać zaburzenia gospodarki tłuszcz wej: stosować dietę z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych (masło, smalec), spożywać chude gatunki mi są (wyeliminować wieprzowinę), ograniczyć spożyć jaj.


Porozmawiaj o zdrowiu:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.