Porady dla zdrowia


Soczewki progresywne - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Soczewki progresywne

Soczewki progresywne to z całą pewnością technologiczna rewolucja w optyce okularowej. Stanowią alternatywę dla noszenia dwóch par okularów (do dali i bliży). I choć najnowszej generacji soczewki progresywne są wygodne w użytkowaniu, gwarantują szybką adaptację i zapewniają ostre widzenie na każdą odległość - to wciąż krąży wokół nich wiele zniechęcających opinii. Jak jest naprawdę? Spróbujemy rozwiać Twoje wątpliwości.

Po 40. roku życia przyczyną problemów z widzeniem może być naturalny proces starzenia się soczewki oka i zmniejszenie jej elastyczności. W miarę jak przybywa nam lat słabnie zdolność akomodacji oka, a to oznacza trudności z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko, zwłaszcza przy słabym oświetleniu. To zjawisko nosi nazwę prezbiopii i może dotyczyć każdego. W XX w. do jej korekcji wynaleziono soczewki progresywne, czyli takie, które umożliwiają widzenie na każdą odległość: blisko, daleko i pośrednio. I choć przekonanie o niedogodnościach związanych z ich użytkowaniem wciąż pokutuje w społeczeństwie, to jednak powoli ulega ono zmianie. Wraz z Renatą Makuc - okulistą współpracującą z firmą JZO - systematyzujemy wiedzę w tym zakresie.

Fakty i mity

Wszystkie soczewki progresywne są takie same - MIT:

Obecnie na rynku jest wiele konstrukcji soczewek progresywnych, tak więc nieprawdą jest, że wszystkie soczewki progresywne są takie same. Są one dostosowane do potrzeb nabywców, m.in. wieku i specyfiki wykonywanej pracy. A takie soczewki jak Anateo Mio uwzględniają również sposób noszenia okularów, anatomię oka oraz anatomię całego ciała. Tworzone są według indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

Okulary z soczewkami progresywnymi wyglądają jak zwykłe okulary korekcyjne - FAKT:

Na soczewce progresywnej nie widać linii podziału pomiędzy poszczególnymi obszarami korekcji, w związku z czym okulary nie różnią się niczym od tych np. do korekcji krótkowzroczności bądź dalekowzroczności. Soczewki progresywne produkowane są z doskonałych materiałów. Ponadto można je uszlachetniać powłokami antyrefleksyjnymi, a także zamówić jako barwione lub fotochromowe.

Soczewki progresywne zawężają pole widzenia i zniekształcają obraz - MIT:

Nowoczesna soczewka progresywna dostosowuje się do indywidualnej anatomii oka, ponadto do sposobu noszenia okularów, a nawet do budowy ciała każdego użytkownika, zapewniając tym samym optymalny komfort widzenia. Tylko w starszych konstrukcjach soczewek może się zdarzyć dyskomfort widzenia. Nowoczesne soczewki progresywne nie zawężają pola widzenia i nie zniekształcają obrazu.

Do soczewek progresywnych można wybrać dowolne oprawy - FAKT:

Wiele osób uważa, iż okulary progresywne muszą mieć duże oprawy. W rzeczywistości zaawansowane technologie i personalizacja w doborze soczewek umożliwiają wybór opraw zgodnie z indywidualnymi upodobaniami każdego użytkownika.

Do okularów progresywnych trudno przywyknąć - MIT:

Pokutuje przekonanie, że do okularów progresywnych trudno się przyzwyczaić. Warto jednak podkreślić, że czas adaptacji trwa tyle samo, co przy zwykłych okularach. Dzięki nowoczesnym technologiom wykorzystanym przy projektowaniu i produkcji soczewek progresywnych okres ten skracany jest do minimum. Bardzo ważne jest, aby okulary progresywne zostały dobrane i zamontowane przez optyka, zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika. Pamiętajmy też, że renomowane zakłady optyczne udzielają gwarancji, na podstawie której - w przypadku wystąpienia problemów z adaptacją - producenci mogą wymienić je na okulary jednoogniskowe, dwuogniskowe bądź progresywne o innej konstrukcji.

Ceny okularów progresywnych są zróżnicowane - FAKT:

Dokładna wartość okularów progresywnych zależy od rodzaju wybranych szkieł i materiału, z którego są wykonane. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych. Warto jednak mieć na uwadze, że decydując się na okulary progresywne - jedna para okularów zastępuje nam dwie, co po dokładnej kalkulacji zawsze rekompensuje poniesione koszty.

Soczewki progresywne nie korygują wszystkich wad wzroku - MIT:

Konstrukcja soczewek progresywnych pozwala na korekcję zróżnicowanych wad wzroku, takich jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność (nadwzroczność), astygmatyzm (niezborność). Ten typ soczewek zalecany jest już w początkowych fazach prezbiopii. Warto obalić mit, że inne wady wzroku ograniczają możliwość noszenia soczewek progresywnych.


Informacje
Aleksandra ADAMOWICZ
Junior Media Manager
GSM 500 244 644
a.adamowicz@inplusPR.pl


Porozmawiaj o zdrowiu:

PolecamyFAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.