Porady dla zdrowia


Gorączka - dlaczego nie powinniśmy jej lekceważyć?

gorączka

Gorączka to sygnał, którego nie należy bagatelizować. Alarmuje, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. Może też okazać się groźna dla zdrowia, szczególnie gdy jest bardzo wysoka, gdyż wyczerpuje organizm a w niektórych przypadkach prowadzi do zaburzeń układu krążenia.

Przyczyny gorączki

Jesień to okres wzmożonych infekcji i przeziębień, które często objawiają się podwyższoną temperaturą lub gorączką. Jednak gorączka może być objawem nie tylko grypy, ale również wskazywać na inne, groźne zaburzenia, takie jak choroby autoimmunologiczne, nowotwory lub problemy endokrynologiczne wymagające niezwłocznego leczenia. Szczególnie utrzymująca się przez dłuższy czas podwyższona temperatura może oznaczać, że nasz organizm nie radzi sobie z niebezpiecznymi drobnoustrojami lub jakimś stanem zapalny.

Temperatura w normie - stan podgorączkowy - gorączka

Precyzyjne i regularne mierzenie temperatury ciała umożliwia wczesne rozpoznanie objawów oraz zastosowanie odpowiednich działań. Dzięki pomiarowi temperatury możemy łatwiej stwierdzić, czy nasz organizm funkcjonuje prawidłowo. Normalna temperatura ludzkiego ciała waha się w granicach od 36 do 37 stopni Celsjusza (°C). Wartości te zależą od wielu czynników, takich jak: płeć, wiek, temperatura otoczenia, pora dnia, poziom aktywności fizycznej. Temperatura 37-38°C uznawana jest za stan podgorączkowy, zaś 38-39°C to gorączka umiarkowana. Powyżej tych wartości mamy do czynienia z gorączką wysoką, która niewątpliwie jest groźna dla zdrowia. Dlatego dokładne mierzenie temperatury o różnych porach dnia jest ważne, aby można odpowiednio szybko działać.

Kiedy nadmierny wzrost temperatury ciała może być groźny?

Powikłania przy gorączce są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. U dzieci przy gorączce wysokiej funkcje narządów wewnętrznych zostają zaburzone. Wysoka temperatura u dziecka w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do śpiączki.

Natomiast kobiety w ciąży powinny regularnie mierzyć temperaturę ciała, zwłaszcza przez pierwszy trymestr, gdyż zignorowana gorączka może nawet doprowadzić do poronienia.

Dla osób starszych zaś wysoka gorączka może stanowić zagrożenie życia - przy wysokich temperaturach i niekontrolowanym leczeniu może dojść nawet do splątania lub zaburzeń świadomości.

Jaki termometr wybrać

Różnorodność przyrządów do pomiaru temperatury może przyprawić o zawrót głowy. Niewątpliwie godne uwagi są termometry elektroniczne bezdotykowe. Obecnie są to najnowocześniejsze z dostępnych urządzeń. Do mierzenia temperatury wykorzystują podczerwień i, jak nazwa wskazuje, nie potrzebują kontaktu z ciałem, aby dokonać pomiaru. Aby uzyskać wynik, wystarczy zbliżyć termometr do czoła lub innej części ciała na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów. Co ważne, zmierzymy nim nie tylko temperaturę ciała, ale także pomieszczeń, w których przebywamy i otaczających nas przedmiotów, np. wody do kąpieli czy butelki z pokarmem. Taki termometr posiada alarm w przypadku wykrycia gorączki i pamięć do 10 wyników. Termometry bezdotykowe są szczególnie polecane rodzicom małych dzieci. Pozwalają na szybki pomiar, w ciągu zaledwie sekundy, przez co możemy je w powodzeniem używać także przy najmłodszych.



Porozmawiaj o zdrowiu:

Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:



Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.