Porady dla zdrowia


Dokładność i wyniki testów ciążowych

test ciążowy

Jak dokładne są domowe testy ciążowe?

Domowe testy ciążowe mogą być dość dokładne. Jednak dokładność zależy od:

  • Jak ich używasz - Należy sprawdzić datę ważności i postępować zgodnie z instrukcjami. Odczekaj 10 minut po wykonaniu testu, aby sprawdzić okienko z wynikiem. Badania wskazują, że poczekanie 10 minut daje najbardziej dokładny wynik.
  • Kiedy ich używasz - Ilość hCG w moczu wzrasta wraz z czasem. Im wcześniej wykona się test po nie wystąpieniu oczekiwanej miesiączki, tym trudniej jest wykryć hCG. Wiele domowych testów ciążowych twierdzi, że wykazuje 99 procentową dokładność w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. Jednak badania wskazują, że większość domowych testów ciążowych nie zawsze wykrywa niski poziom hCG zwykle występujący we wczesnym cyklu ciąży. Nawet jeśli wykryje, wynik jest bardzo słaby. Większość testów domowych może dokładnie wykryć ciążę tydzień po spóźniającym się okresie. Dokładność testu może również zwiększyć badanie moczu w godzinach porannych.
  • Kto ich używa - Każda kobieta jajeczkuje w różnym czasie w cyklu miesiączkowym. Dodatkowo, zapłodnione jajeczko może zagnieździć się w macicy w różnym czasie. hCG produkowany jest tylko gdy wystąpi zagnieżdżenie. U prawie 10 procent kobiet zagnieżdżenie nie występuje dopóki nie minie pierwszy dzień, w którym nie nastąpił planowany okres. Domowy test ciążowy będzie więc dokładny dla niektórych kobiet zaledwie jeden dzień po spóźniającym się okresie, a dla innych nie.
  • Marki testu - Niektóre domowe testy ciążowe są bardziej czułe od innych. Niektóre testy są więc lepsze niż inne na wcześniejsze wykrycie hCG.

Wykonany domowy test ciążowy pokazuje, że jestem w ciąży. Co powinnam zrobić dalej?

Jeśli domowy test ciążowy jest pozytywny i pokazuje, że jesteś w ciąży, powinnaś skontaktować się natychmiast z lekarzem. Lekarz może użyć bardziej czułych testów wraz z badaniem miednicy, aby potwierdzić czy jesteś w ciąży. Spotkaj się z lekarzem na początku ciąży, co pomoże Tobie i Twojemu dziecku zachować zdrowie.

Domowy test ciążowy pokazuje, że nie jestem w ciąży. Czy mogę nadal być w ciąży?

Tak. Większość domowych testów ciążowych zaleca kobietą wykonanie testu jeszcze raz po kilku dniach lub po tygodniu, jeśli wynik wyszedł negatywny.

Każda kobieta owuluje w innym czasie cyklu miesiączkowego. Dodatkowo zapłodnione jajeczko może zagnieździć się w macicy kobiety w różnym czasie. Dokładność testu różni się więc u różnych kobiet. Również inne rzeczy mogą wpływać na dokładność testu. Czasami kobiety otrzymują fałszywy negatywny wynik, gdy wykonują go zbyt wcześnie. Oznacza to, że pokazuje on, że nie jesteś w ciąży, podczas gdy jesteś. Innym razem, problemy związane z ciążą mogą mieć wpływ na ilość hCG w moczu.

Jeśli Twój domowy test ciążowy jest negatywny, przeprowadź go jeszcze raz po kilku dniach lub tygodniach. Jeśli otrzymasz negatywny wynik testu domowego, ale uważasz, że jesteś w ciąży, skontaktuj się natychmiast z lekarzem.

Czy coś może mieć wpływ na wynik domowego testu ciążowego?

Większość leków nie powinno mieć wpływu na wynik domowego testu ciążowego. Mowa zarówno o lekach na receptę jak i bez recepty, wliczając w to tabletki antykoncepcyjne i antybiotyki. Jedynie leki, które mają w składzie hCG mogą dać fałszywy wynik pozytywny. Fałszywy wynik występuje, gdy test mówi, ze jesteś w ciąży, a tak na prawdę nie jesteś. Czasami leki zawierające hCG używane są do leczenia niepłodności (czyli nie jest się w stanie zajść w ciążę).

Alkohol i narkotyki nie wpływają na wynik testu. Jednak nie korzystaj z tych substancji, jeśli starasz się zajść w ciążę lub jesteś aktywnie seksualna i istnieje możliwość zajścia w ciążę.

Jak wykonać test ciążowy?

Istnieje wiele różnych rodzajów testów ciążowych. W większości drogerii są sprzedawane bez recepty. Są one tanie, jednak koszt zależy od marki i od tego ile testów mieści się w opakowaniu.

Większość domowych testów ciążowych działa w podobny sposób. Wiele z nich zaleca użytkownikowi trzymanie testu w strumieniu moczu. Inne wymagają zgromadzenie moczu w naczyniu, a następnie zanurzenie w nim testu. Co najmniej jedna firma zaleca kobietom zbieranie moczu do naczynia, a następnie użycie kroplomierza, aby umieścić kilka kropel moczu w specjalnym miejscu. Wtedy kobieta musi odczekać kilka minut. Różne firmy polecają czekanie różnych ilości czasu. Gdy czas minie, użytkownik powinien sprawdzić wynik w okienku. Jeśli pojawi się linia lub znak plus jest się w ciąży. Nie ma znaczenia, jak słaba jest to linia. Czy to wyraźna linia czy słaba, oznacza wynik pozytywny. Nowe cyfrowe testy pokazują słowa "w ciąży" lub "nie w ciąży".

Większość testów posiada także obszar kontrolny w okienku do odczytywania wyniku. Linia lub symbol wskazują czy test działa prawidłowo. Jeśli wskaźnik kontrolny się nie pojawi, oznacza to, że test nie działa prawidłowo. Nie należy polegać na jakichkolwiek wynikach z domowego testu ciążowego, który może być wadliwy.

Większość firm poleca użytkownikom powtórzyć badanie w przeciągu kilku dni, bez względu na uzyskany wynik. Jeden negatywny wynik (zwłaszcza wkrótce po spóźniającym się okresie) nie zawsze oznacza, że jest się w ciąży. Wszystkie domowe testy ciążowe mają pisemną instrukcję. Większość ma również wpisane bezpłatne numery telefonów, aby zadzwonić w razie pytań dotyczących użycia i wyników testu.

Jak szybko po spóźniającym się okresie mogę wykonać domowy test ciążowy i uzyskać dobry wynik?

Wiele domowych testów ciążowych twierdzi, że w 99 procentach są dokładne w pierwszym dniu po spóźniającym się okresie. Jednak badania pokazują, że większość domowych testów nie zawsze dostrzega ciążę tak wcześnie. Nawet jeśli dostrzegą, wyniki często są tak słabe, że są źle zrozumiałe. Jeśli możesz poczekać tydzień po dniu spóźniającego się okresu, domowy test ciążowy da Ci dokładniejszy wynik. Zapytaj lekarza o bardziej czuły test, jeśli chcesz znać odpowiedź wcześniej.

Jak działają testy ciążowe?

Wszystkie testy ciążowe pracują na zasadzie wykrywania pewnego hormonu w moczu lub krwi, który występuje tam tylko wtedy, gdy kobieta jest w ciąży. Hormon ten to gonadotropina kosmówkowa, inaczej nazywany hCG.

hCG tworzy się, gdy zygota zaszczepia się w macicy. Zwykle następuje to około sześciu dni po tym jak połączy się ze sobą komórka jajkowa z plemnikiem. Jednak badania pokazują, że nawet u 10 procent kobiet, zaszczepienie występuje dużo później, po pierwszym dniu spóźniającej się miesiączki. Ilość hCG szybko rozwija się w organizmie, z każdym mijającym dniem ciąży.

Czy istnieją różne rodzaje testów ciążowych?

Tak. Istnieją dwa typy testu ciążowego. Jeden z testów bada krew w celu wykrycia hormonu ciążowego, hCG. Aby przejść badanie krwi należy udać się do lekarza. Innym sposobem jest zbadanie moczu, aby wykryć hCG. Badanie moczu można wykonać w gabinecie lekarskim lub w domu za pomocą testu ciążowego.

W dzisiejszych czasach, wiele kobiet najpierw korzysta z domowego testu ciążowego, aby dowiedzieć się czy są w ciąży. Takie testy są niedrogie, prywatne i łatwe w użyciu. Mają one także wysoką dokładność, jeśli są stosowane prawidłowo i we właściwym czasie. Domowy test ciążowy będzie w stanie pokazać czy jesteś w ciąży około tygodnia po dniu, w którym miała wystąpić miesiączka.

Lekarze korzystają z dwóch typów testów krwi w celu sprawdzenia czy pacjentka jest w ciąży. Badanie krwi może wcześniej wykryć hCG niż test moczu. Badanie krwi wykrywa czy jesteś w ciąży około 6 do 8 dni po owulacji (lub uwolnieniu komórki jajkowej z jajnika). Jakościowe badanie krwi (lub badanie beta hCG) mierzy dokładną ilość hCG we krwi. Może więc znaleźć nawet niewielkie ilości hCG. To powoduje, że test ten jest bardzo dokładny. Jakościowe oznaczenie hCG badania krwi sprawdza czy hormony ciąży są obecne czy też nie. Test ten daje więc krótką odpowiedź "tak" lub "nie". Jakościowe oznaczenie hCG badania krwi jest tak dokładne jak badanie moczu.Porozmawiaj o zdrowiu:

PolecamyFAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:Szukaj u nas

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.